Třiďte kovy a chraňte tak životní prostředí!

Díky třídění odpadu, jako je například plast, sklo nebo papír chráníme životní prostředí a pomáháme zlevnit výrobu některých produktů. Z recyklovaného plastu vznikají například lavičky, dětské hračky a spousta dalších předmětů denní potřeby. A mnoho dalších produktů vzniká také z recyklovaného kovu. Jak ho ale třídit? Třídění kovového odpadu je jednoduché. Stačí vědět, které předměty sběrny vykupují, a které se jim naopak nevyplatí. Do sběrny s výkupem kovového odpadu nenoste kovové nádoby znečištěné od barev a dalších chemikálií. I plechovky od jídla by měly být čisté. Sběrny také zpravidla nevykupují kombinované obaly, jako jsou například víčka od zavařenin, nápojové kartony atd. V těch je totiž kovu obsaženo tak málo, že by se jeho recyklace nevyplatila.

Rozeznejte hliník od železa

Než půjdete s kovem do sběrny, je také dobré roztřídit hliník a železo. Hliník snadno rozeznáte podle označení ALU, které je vyobrazeno většinou na spodní straně obalu a je umístěno v recyklačním trojúhelníku. Hliník také oproti železu nereaguje na magnety. Hliníkový alobal také snadno zmačkáte do kuličky, která bude držet tvar. Železo má značení FE a je rovněž zobrazováno v recyklačním trojúhelníku. Železo je přitahuje magnety. Než půjdete odevzdat kov do sběrny, informujte se ale, zda vykupují i hliník. Všude ho totiž nepřijímají.

Platba v hotovosti už není možná

Od začátku roku 2015 platí v ČR nová legislativě, která sběrnám zakazuje výkup kovu za hotové. Vláda se tak snaží předcházet krádežím, ke kterým často docházelo právě díky možnosti přivýdělku. V případě, že sběrna toto nařízení poruší, hrozí jí pokuta až do výše 1 milionu Kč.

TSR Czech Republic s.r.o.

Výkupem kovového šrotu a kovového odpadu se u nás v ČR zabývá například společnost TSR Czech Republic s.r.o. Firma vykupuje také elektroodpad, sváží papír, tabulkové sklo a plasty. TSR Czech Republic s.r.o. má pobočky po celé ČR.

Publikováno: 25. 08. 2017

Kategorie: Zajímavosti a trendy