Jako formu ready-made společnosti zvolit?

Chystáte se podnikat a rozhodli jste se, že si pořídíte již založenou – tzv. ready made – firmu? Ušetříte tím spoustu času, nervů a možná i peněz, protože budete moct podnikat mnohem dříve. Otázkou však je, kterou variantu společnosti zvolíte. Nabízí se hned tři základní varianty, a to společnost s ručením omezeným (s.r.o.), akciová společnost (a.s.) a evropská společnost (SE). K obecným výhodám všech tří variant patří omezené ručení. Což znamená, že za závazky firma ručí pouze majetkem společnosti. Rozdíly spočívají například ve výši kapitálu a struktuře.

Výše základního kapitálu

Nejnižší kapitál má společnost s ručením omezením. Založit se dá již od jedné koruny. V případě akciové společnosti je základní kapitál 2 miliony korun a evropské společnosti 120 tisíc EUR. Pokud si však vyberete ready made a.s., SE či s.r.o., nemusíte si se základním kapitálem lámat hlavu. Výše základního kapitálu však může ovlivnit vaše potenciální zákazníky – ti mohou důvěryhodnost firmy posuzovat právě na základě tohoto údaje.

Struktura

Všechny společnosti mají pevně danou strukturu, tedy minimální počet vlastníků. Chcete-li podnikat sami, zvolte s.r.o., kterou může vlastnit i jedna osoba. U SE jsou minimem dva majitelé a a.s. musí za určitých okolností vlastnit dokonce čtyři lidé. Ať už se nakonec přikloníte ke kterékoliv variantě, fyzická přítomnost všech majitelů není vyžadována.

Mezinárodní působnost

Každá ze všech tří společností má specifické výhody, avšak v rámci mezinárodního obchodu je nejvhodnější nabídka ready made SE. A to z toho důvodu, že její právní forma platí ve všech státech EU. Jak tomu rozumět? Položte si otázku, zda byste raději obchodovali se společnosti s ručením omezeným, nebo SARL, což je její francouzská obdoba. Než učiníte konečné rozhodnutí, odpovězte si na otázky, nakolik je pro vás důležitější prestiž, s kolika lidmi chcete firmu vést a zda budete obchodovat na mezinárodní úrovni.

Publikováno: 13. 12. 2017

Kategorie: Podnikání

Autor: administrator

Tagy: a.s. nebo s.r.o. | a.s. nebo SE | jakou společnost zvolit