Ochrana dýchadel se nyní nesmí podceňovat
Každý zaměstnavatel musí svému zaměstnanci zajistit takzvané ochranné pracovní prostředky. Ty zajistí, aby byl v bezpečí a nebylo zbytečně ohroženo jeho zdraví nebo život. Do ochranných pracovních prostředků patří samozřejmě také ochrana dýchadel, na což se nesmí hlavně v současné době koronavirové pandemie zapomínat. Jenže co konkrétně znamená ochrana dýchadel? Co do této skupiny patří nebo spadá? Pokud jste využili služeb společnosti Extéria, nemusíte se o nic, co s BOZP a PO souvisí zajímat. Pokud se však o BOZP podniku staráte sami, měli byste vědět, co se ochranou dýchadel myslí.
Respirátor
Do ochrany dýchadel spadá například respirátor, což je jinými slovy filtrační polomaska, která je určená pro nositele. Chrání například proti netoxickému prachu (v tomto případě chrání z osmdesáti procent), dále pak chrání proti prachu s převážně dráždivým účinkem (s víc jak devadesátiprocentní účinností) a nakonec chrání s takřka stoprocentní účinností před toxickým částicím, dále pak proti virům, sporám nebo nejrůznějším druhům bakterií.
Masky s filtry
Dále pak do skupiny “ochrana dýchadel” spadá maska s filtry, což jsou masky se zabudovaným nebo případně s výměnným filtrem proti nejrůznějším částicím. Účinnost je v tomto případě taktéž velice vysoká, dosahuje opět skoro sta procent a umí efektivně chránit proti viry, které poletují ve vzduchu více než kdy dřív.
V porovnání s respirátory mají masky s filtry daleko delší životnost. Je možné je navíc dezinfikovat běžnými dezinfekčními prostředky.
Roušky
Roušky nebo obličejové masky jsou další ochranou dýchadel. Jejím úkolem je chránit především před přenosem infekce a nemá chránit nositele, spíše jeho okolí. I proto ji nemůžeme úplně zařadit do ochranných pracovních prostředků, i když se bezesporu o ochranu dýchadel jedná.
Publikováno: 30. 09. 2020
Kategorie: Zajímavosti a trendy