Zajímavosti a trendy

3D tiskárny a jejich uplatnění ve zdravotnictví: Způsobí revoluci?

Tisk trojrozměrných objektů je fenomén, ze kterého se postupně stává naprosto běžná záležitost. Speciální tiskárny jsou stále dostupnější a možná se do několika let stanou nedílnou součástí domácností. Přestože si někteří lidé stále myslí, že jde o pomíjivý trend, technologii nelze upřít, že se již nyní uplatňuje v mnoha oborech. K nejdiskutovanějším patří aplikace ve zdravotnictví.

Zjednodušení a zrychlení lékařských zákroků

Potenciál 3D tisku ve zdravotnictví je ohromný a dle předních odborníků bude již brzy možné tisknout orgány a další části lidského těla doslova na míru pacientům. A to v rekordně krátkém čase.

Představa, že během několika minut až hodin vznikne například dokonale padnoucí umělý kloub, je lákavá. 3D tisk by mohl významně usnadnit náročné operace. Tisk organických prvků je však momentálně hudbou budoucnosti, zatím se musíme spokojit s protézami a zubními můstky.

První operace byly úspěšné

K první operaci, v rámci které byly použity produkty vytištěné trojrozměrnou tiskárnou, došlo v roce 2011 v Nizozemsku. Informace o úspěšném zákroku lékaři zveřejnili o půl roku později.

Unikátní operaci podstoupila pacientka trpící onemocněním dolní čelisti. Klasická léčba by byla vzhledem k jejímu pokročilému věku riskantní a lékaři proto přistoupili k jinému řešení. Velmi pracné bylo přesné navržení náhradní čelisti – kloubových spojů, dutin pro svalové spoje a drážek pro uchycení nervů. Samotný tisk trval jen několik hodin. Tiskárna vytvářela prvky vrstvením, přičemž na jeden milimetr připadlo třiatřicet vrstev materiálu.

Dalším zákrokem, který stojí za zmínku, je operace dvouměsíčního chlapce z amerického Ohia. Lékaři ho zachránili pomocí speciální trubičky – respirační dráhy – zavedené do plic. Moderní technologie jim ji umožnila vytisknout na 3D tiskárně. Chlapec se závažným onemocněním díky ní pravidelně a zcela bez potíží dýchá.

Zálohové faktury jednoduše

Tip na praktický návod, jak na účtování zálohové faktury i s výpočtem DPH.

Telefon pro práci i zábavu

Nový Apple iPhone 13 Pro Max poskytuje ohromující výkon pro práci i zábavu.

Jak na mzdy efektivně a levně?

Chcete ušetřit na agendě související se mzdami a personalistikou? Využijte spolehlivý program na mzdy Vema HR.

Tip na CRM

Profesionální CRM řešení eWay-CRM vám usnadní řízení projektů i komunikaci se zákazníky. Stahujte zdarma pro Windows, Android i iOS.