Trh s realitami v Brně a nové rekordy - metr čtvereční panelového bytu je nabízen za 100 tisíc korun!

Trh s realitami v Brně a nové rekordy - metr čtvereční panelového bytu je nabízen za 100 tisíc korun!

Reality v Brně zdražují na nová maxima. Ceny bytů, domů a pozemků v našem druhém největším městě překonávají donedávna nemyslitelné mety. Částky, za které jsou zdejší nemovitosti nabízeny, lze při pohledu na zbytek České republiky považovat až za extrémní. Cenová hladina na brněnském realitním trhu tak snese srovnání už pouze s Prahou, která však byla v tomto směru vždy výjimečná. Rádi byste si v metropoli jižní Moravy pořídili bydlení? Přemýšlíte, zda to za aktuálních podmínek vůbec dává smysl? Pokud snad doufáte, že by se situace mohla v dohledné době zlepšit, nemáme pro vás nejlepší zprávy. Nemovitosti zdražují a zdražovat budou. Ptáte se, z jakých důvodů? A chcete vědět, jaké faktory by mohly vést k zastavení nebo snad dokonce k obrácení tohoto nepříznivého trendu? Následující řádky vám poskytnou stručné a vcelku srozumitelné odpovědi.

Ceny realit v Brně trhají rekordy

Ceny nemovitostí v České republice stoupají nepřetržitě téměř celou dekádu. Mohlo by se tedy zdát, že jsme si na to už tak nějak zvykli. Nicméně tempo zdražování, jehož jsme svědky v posledních dvou letech, je skutečně mimořádné a zaskočilo i řadu odborníků. Údaje z konce loňského roku říkají, že ceny domů a bytů vzrostly meziročně o 16 a pozemků dokonce o 20 %. V Brně je však rychlost zdražování vysoce nad průměrem a překonává dokonce i Prahu. Čím je to dáno? Obě města jsou velice atraktivní a to jak pro nové obyvatele, tak pro investory. Nicméně ceny pražských bytů jsou už dávno horentní, zatímco v Brně je pro zdražování přece jen ještě nějaký prostor. Otázka ovšem zní, jak velký? Například novostavby se zde prodávaly za 108 tisíc Kč za jediný metr už v polovině roku 2021 a zdražují i nadále. A nyní tu máme další, pozoruhodný rekord, který se týká dříve poněkud opovrhovaných paneláků. Metr čtvereční středně velkého bytu v panelovém domě o dispozici 2+1 je totiž aktuálně nabízen v průměru za těžko uvěřitelných 100 tisíc Kč!

Výběr z nabídky panelových bytů v Brně (03/2022)

Dispozice Velikost v m2 Lokalita Cena(Kč) Za 1m2 (Kč)
2+kk 41 Líšeň 4 500 000 109 756
2+1 58 Lesná 6 250 000 107 758
2+1 61 Kohoutovice 6 300 000 103 278
3+1 74 Řečkovice 7 046 840 95 227

Hledání příčin

Vysoké ceny nemovitostí, které řadu z nás trápí a činí bydlení nedostupným, mají samozřejmě své příčiny. Některé z nich, jako třeba komplikované povolování staveb, lze považovat za dlouhodobé, zároveň však docela dobře řešitelné. A tak se můžeme zcela oprávněně ptát, proč se téměř nikdo až donedávna nepokoušel o jejich odstranění. Jiné příčiny zdražování domů a bytů jsou naopak relativně nové a jejich ovlivnění není tak úplně v naší moci. Typicky například rostoucí ceny stavebních materiálů nebo energií. Výsledek je nicméně zřejmý. Vidíme zástupy lidí, kteří si nemohou dovolit vlastní střechu nad hlavou. Zdražují novostavby, starší byty, domy, pozemky i rekreační chalupy. Stále více našich spoluobčanů si může o vlastním domově nechat pouze zdát. Ceny rostou i v lokalitách, o které nebyl donedávna zájem. A v Brně? Tam byt už stojí tolik, co v Praze před pandemií! A tak by snad prozatím jedinou, i když poměrně vzdálenou nadějí na zlepšení situace, mohl být nový stavební zákon. Hned se na něj také podíváme!

Nový stavební zákon v potížích

Extrémní poptávka po nemovitostech, která je navíc z velké části ryze investičního charakteru, rychle rostoucí ceny materiálů a lidské práce a také stále přísnější požadavky na energetickou náročnost novostaveb. To vše svým dílem nepochybně přispívá k enormnímu zdražování domů a bytů. Jedná se bohužel o faktory z našeho pohledu jen těžko ovlivnitelné. Co však ovlivnit lze, a naši zákonodárci se o to také konečně alespoň pokusili, to je rychlost, s jakou se v České republice buduje. Ano, řeč je o novém stavebním zákoně, který v minulém roce prošel sněmovnou. Veškeré byrokratické procesy spojené s povolováním staveb jsou totiž v České republice nesmírně zdlouhavé a brzdí tak realizaci tolik potřebných bytových projektů. Nový předpis si kladl za cíl vše zjednodušit a výstavbu urychlit. Nyní je však zřejmé, že se kýžených výsledků jen tak nedočkáme, protože zákon byl podroben silné odborné kritice a dozná tedy ještě mnoha změn. Rychlejší výstavba, která mohla v relativně krátké době přinést podstatně větší množství nových bytů a tím příznivě ovlivnit cenovou hladinu, je tedy opět v nedohlednu.

Jedině krize

Existuje vůbec něco, kromě rychlejšího a rozsáhlejšího budování, co by mohlo přinést citelné zlevňování nemovitostí? Z většiny odborných analýz bohužel vyplývá, že jediným faktorem, který by něco takového mohl způsobit, je rozsáhlá hospodářská krize. Kdo by si ale podobou věc přál? Asi nikdo. Faktem ovšem je, že turbulentní časy už zažíváme. Ekonomické problémy vyvolané pandemií nemoci Covid-19 se ještě zdaleka nepodařilo překonat, když začal válečný konflikt na Ukrajině. Raketově rostoucí ceny celé řady komodit, což je bezprostřední následek těchto událostí, nás mohou už brzy uvrhnout do recese. Propad realitního trhu by pak mohl následovat. Přivolávat to ale určitě nechceme. Můžete si byt v Brně dovolit financovat z vlastních zdrojů nebo využijete hypotéku? A věříte, že by v dohledné době mohlo dojít k poklesu cen nebo jste s aktuální situací smířeni?

Publikováno: 17. 03. 2022

Kategorie: Finance

Autor: administrator