Dokumenty, které nepotřebujete, mohou být zneužity. Řešením je skartace

Postupem času se dokumenty kupí. Přibývá šanonů a skříněk, do kterých je zakládáte. A protože žádná kancelář není nafukovací, jednoho dne se rozhodnete pro velký úklid a vyřadíte všechna lejstra, která již v budoucnu nebudete potřebovat. Ale dříve než je vyhodíte do nejbližšího kontejneru, si zodpovězte vcelku prostou otázku – nemohly by se údaje v dokumentech obsažené hodit někomu dalšímu? Tímto vás nenabádáme k přeprodeji dat, jako spíše k maximální obezřetnosti.

Riziko zneužití je vysoké

Fakt, že se dokumenty nehodí vám, vůbec nic neznamená. Možná je využije někdo jiný. Přesněji zneužije a způsobí vaší osobě a dalším lidem nepříjemné potíže. A pozor – velké riziko zneužití hrozí také v případě neodpovědného nakládání s daty v elektronické podobě. Jediným bezpečným způsobem likvidace je skartace. Dokumenty – například smlouvy, seznamy klientských informací apod. - mohou obsahovat údaje o vaší společnosti, ale také o zákaznících. Pro vás jsou bezcenné, pro někoho jiného mají cenu zlata. Proto byste je měli nechat skartovat a zjistit, aby je nikdo nemohl zneužít. Ale na koho se obrátit, když hovoříme o větším množství tiskovin, případně o elektronických datových nosičích? Běžná kancelářská skartovačka vám stačit nebude – musíte se obrátit na odborníky.

Na koho se obrátit, když si se skartací neporadíte sami?

Skartace dokumentů je proces, v rámci kterého dojde ke znehodnocení všech informací. Skartovat lze také digitální nosiče, jako jsou diskety, CD, DVD, ZIP mechaniky a pevné disky. Profesionálové si poradí také s platebními kartami, pasy a občanskými průkazy. Cenově dostupnou, bezpečnou a ekologickou skartaci nabízí společnost Ekoskart, která disponuje velkokapacitní skartovačkou. Po likvidaci zbudou z dokumentů jen malé částečky o velikosti 6×40-53 mm. NBÚ likvidaci na této úrovni klasifikuje jako stupeň „důvěrného utajení“. Vice informací najdete na www.ekoskart.eu.

Publikováno: 19. 11. 2017

Kategorie: Podnikání

Autor: administrator

Tagy: ekoskart | skartace dokumentů