Finance

Jak se bude vyvíjet realitní trh v příštím roce?

Businessman and 2023 blocks near house. Forecast of real estate prices on the new year. Trends and changes, new challenges for the economy and the impact on housing market. Mortgage loan rates.

Poslední dva roky na realitním trhu byly v mnoha ohledech nevídané. Zažili jsme prudký nárůst cen nemovitostí a se změnami se potýkaly i hypotéky. To mělo za následek opad zájmu o pořizování vlastního bydlení a lidé začali preferovat bydlení v nájmu. Nyní ceny již několikátým měsícem stagnují, někde dokonce jdou dolů. I když ne nijak výrazně. Co nás čeká v příštím roce?

Na konkrétní předpovědi jsou realitní odborníci skoupí, z dostupných dat Českého statistického úřadu lze ale něco málo vyčíst. Hodnota indexu ve třetím čtvrtletí oproti minulému čtvrtletí vzrostla o pouhá 2,4 %. Vývoj indexu tedy zatím nenaznačuje, že by měl být pokles cen nemovitostí příčinou dlouhodobé recese. Dočkáme se ale dalšího zlevňování? Ještě v první polovině roku se to zdálo být nevyhnutelné. Nyní už tak jasné není. Trh spíše stagnuje a ano některé nemovitosti zlevňují. Jedná se ale spíše o náhodné výkyvy, nikoli o obecný trend. „Prodávající nyní stále očekávají a požadují ceny z doby před válkou na Ukrajině, kupující oproti tomu očekávají pokles cen. Není ale jisté, že se ho dočkají,“ dodává David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates.

Ten také upozorňuje, že zlevňování určitě není jedinou cestou, jak nemovitost prodat. Místo toho je potřeba cílit na správnou klientelu a zvolit efektivní prodejní strategii. Problém totiž představují i hypotéky jako takové. „Lidé na hypotéky nyní buď vůbec nedosáhnou, nebo si ji za stávajících podmínek nechtějí brát. Nemovitost se tak vyplatí nabídnout i investorům, kteří mají financování vyřešené a kteří v nájemním bydlení aktuálně vidí velký potenciál,“ doplňuje Novotný.

Na situaci s hypotékami reagují postupně i banky. Nedávno například Česká spořitelna oznámila možnost postoupit hypotéku s původním úrokem kupujícímu. Této možnost se navíc nebrání ani ostatní banky a teoreticky by tento přístup mohl pomoct s oživením hypotečního trhu, který je s tím realitním úzce spjatý.

V příštím roce bude nadále sílit nájemní bydlení, po kterém je už nyní velká poptávka. Zvýšení nájemného se dá očekávat v některých lokalitách, nemělo by ovšem být nijak výrazné. To je dobrá zpráva pro ty, kteří mají volné prostředky. Pokud totiž budou nemovitost financovat z větší části ze svého, nemovitost může prakticky ihned začít vydělávat. Záleží ale samozřejmě na několika dalších faktorech, jako je lokalita, dispozice, vybavení a také to, zda se najdou solidní a pravidelně platící nájemníci.

Nabízí se tak otázka, zda se nevyplatí svěřit správu nájemní nemovitosti realitní společnost. Data totiž ukazují, že profesionálně spravované nemovitosti jsou častěji obsazené a v průměru vydělávají více.

Očekává se také, že realitní trh bude v dalším roce provázet značná nejistota způsobená velkými výkyvy v cenách energií a stavebních prací. „Nadále se však bude realizovat nová výstavba, a to převážně v rezidenčním segmentu, kde je dlouhodobý deficit. Bytů tak určitě nebude málo. Otázka je, zda je bude mít kdo kupovat,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates.

Zálohové faktury jednoduše

Tip na praktický návod, jak na účtování zálohové faktury i s výpočtem DPH.

Telefon pro práci i zábavu

Nový Apple iPhone 13 Pro Max poskytuje ohromující výkon pro práci i zábavu.

Jak na mzdy efektivně a levně?

Chcete ušetřit na agendě související se mzdami a personalistikou? Využijte spolehlivý program na mzdy Vema HR.

Tip na CRM

Profesionální CRM řešení eWay-CRM vám usnadní řízení projektů i komunikaci se zákazníky. Stahujte zdarma pro Windows, Android i iOS.