Ochrání vás zlato před inflací? Analyzujeme možnosti investování v době růstu cen

Inflace v Česku letos dramaticky roste, a to má mnoho lidí znepokojených ohledně bezpečnosti svých financí a investic. Je proto pochopitelné, že hledají alternativy, které by jim pomohly ochránit své peníze před cenovou nestabilitou. Jednou z klasických možností, která v tomto kontextu často vystupuje, je investice do zlata. Otázkou však zůstává, zda je zlato opravdu spolehlivou ochranou proti inflaci, nebo zda existují lepší alternativy.

Podle nedávných statistik Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v září meziročně o až 18 procent. Tato závratná míra růstu zvedá otázku, zda klasické investice, jako je držení zlata, mohou skutečně poskytnout potřebnou ochranu. Je důležité si uvědomit, že cena zlata není imunní vůči výkyvům. Zatímco dlouhodobě lze pozorovat růst jeho ceny, krátkodobé změny mohou být značné. Například letošní rok přinesl rychlý nárůst ceny zlata po napadení Ukrajiny Ruskem, avšak později jsme svědky setrvávajícího poklesu. To je důkazem, že zlato může být podrobeno výrazné volatilitě, což může být pro některé investory problematické.

Zajištěné úvěry garantují pevný roční výnos

Na druhou stranu stojí investice do zajištěných úvěrů, které si ve srovnání se zlatem vedou mnohem lépe v boji proti inflaci. Průměrný roční výnos investic na platformě Bondster dosahuje vysokých 13,7 procenta, což je skutečně zajímavá alternativa k tradičním investicím. Zatímco cena zlata může kolísat, zajištěné úvěry nabízejí pevný roční výnos, který se může vyšplhat až na 17 procent.

Mohlo by se hodit: Váš výdělek vám vypočítá tato kalkulačka složené úročení.

Alternativou k držení fyzického zlata jsou také burzovně obchodované fondy označované zkratkou ETF či ETC. Tento přístup umožňuje investovat do vývoje ceny zlata bez nutnosti fyzického držení. Správci těchto fondů mohou držet zlato fyzicky nebo využívat finanční deriváty k sledování jeho ceny.

Klíčové je diverzifkovat

Je však třeba poznamenat, že zlato není jedinou alternativou. Klasické podílové fondy mohou také nabídnout expozici vůči zlatu a dalším drahým kovům a komoditám. Před volbou fondu je však důležité detailně prověřit jeho portfolio, abyste věděli, na co přesně investujete.

Moderní investiční portfolio by mělo být dobře diverzifikované. Mělo by zahrnovat různé třídy aktiv, od akcií a dluhopisů po alternativní investice, jako jsou kryptoměny, komodity a zajištěné úvěry. Výběr investic by měl odpovídat vašemu osobnímu investičnímu profilu a měl by být rozložen do různých sektorů, zemí a měn.

Závěrem lze říci, že investice do zlata může mít své místo v investičním portfoliu jako jistá forma diverzifikace. Avšak v době vysoké inflace a ekonomické nestability byste neměli vkládat veškeré své peníze do zlata. Možnosti investic jsou různorodé a investice do zajištěných úvěrů a dobře vybraného portfolia mohou poskytnout pevnější ochranu a potenciál pro růst vašeho kapitálu.

Publikováno: 25. 08. 2023 / Aktualizováno: 26. 08. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Adéla Dušková.