Kolik musí člověk vydělat, aby byl šťastný?

Kolik musí člověk vydělat, aby byl šťastný?

Šťastný život pro každého znamená něco jiného. Na prvním místě by samozřejmě mělo být zdraví, což se ale u některých ukázalo jaké méně důležité - umístilo se dokonce na třetí příčce. Lidé údajně více ke štěstí potřebují lásku a peníze. A pokud by si museli vybrat, pak by nejspíš dali přednost finančním prostředkům. Zdraví se za ně sice pořídit nedá, ale štěstí svým způsobem ano. Ale kolik potřebuje člověk vydělávat, aby si mohl opravdu říct, že je šťastný? Tato otázka je hodně individuální a každý jedinec považuje za dostačující zcela jinou částku. Pojďme se společně podívat na konkrétní čísla, kterých musíme "za každou cenu" dosahovat pro spokojený život. Jistě uznáte, že například střechu nad hlavou potřebuje drtivá většina populace.

Znáte základní pojmy - jsou ale pravdivé?

Už víte, že zdraví si za peníze nekoupíte. Stejně tak to platí i o kamarádech a rodině. Tyto položky by proto měly být na vašem seznamu priorit. Teprve až následně finanční prostředky. Občas se ale u lidí objeví opačný názor, jak jsme ostatně zmínili v úvodu. Mimo to, jakmile si jednou "přičichnete" k financím, budete chtít neustále více, a dostanete se do tzv. krysího závodu. V některých případech je tedy na místě smířit se s tím, co máte a neztratit kvůli tomu své nejbližší. Statistiky hovoří jasně: nejčastějšími důvody hádek jsou v první řadě nevěry a na druhém místě finance. Poměrně často se kvůli peněz rozhádá celá rodina. Otázka je - stojí vám to za to? Tip: Zřejmě nejjistější cestou k vyššímu platu je změna pracovní pozice. Věděli jste však, že pracovníci s výučním listem mohou být lépe placeni než manažeři?

Průměrný plat v České republice

Průměrný hrubý plat se v roce 2020 vyšplhal na 34 271 Kč . Stačí vám tato částka? Opět se jedná o velmi individuální téma, na které vám každá osoba řekne jiný názor. Podle propočtu by měla vystačit na bydlení, jídlo a zábavu. Pokud jsou navíc rodině dva ekonomicky aktivní jedinci, o vyšší je příjem domácnosti. Jistě budou i vyšší výdaje, ale ne o moc - a při společném nakupování na tom bude rodina výrazně lépe.
Podle statistik "padne" zhruba 25-30 % příjmu za bydlení a související položky, cca 40 % za jídlo a zábavu a zbytek na nečekané výdaje, případně se odloží bokem.
Shodněme se na tom, že průměrný plat považuje za dostačující jen málokterý Čech. Jaká částka by tedy většině obyvatel stačila ke šťastnému a spokojenému životu. Jistě - vše je o prioritách, ale obecně je vysněná částka cca milion korun za rok. Článek vznikl ve spolupráci s magazínem bway.cz, kde si můžete přečíst spoustu zajímavých článků o podnikání a financích.

Publikováno: 02. 12. 2020

Kategorie: Finance

Autor: administrator