Finance

Dražba nemovitostí v exekuci je příležitost. Co byste o ní měli vědět?

Přijít o střechu nad hlavou není nic, co by si přál člověk zažít. A je absolutně amorální něco takového přát ostatním. Na druhou stranu není důvod ke studu, když projevíte zájem o nemovitosti, které se kvůli exekuci dostaly do dražby. Jednak nemůžete za to, že jejich původní majitel nedokázal dostát závazkům – a za druhé je ve vašem zájmu ušetřit nemalou částku. Jak proces probíhá, kdo se může zúčastnit a kde najdete přehled dražených položek?

Za kolik se v dražbě nemovitosti prodávají?

Současná situace zájemcům o koupi nemovitosti příliš nepřeje. Ceny vystřelily až na měsíc a bublina – pokud tak vůbec ještě lze o stavu realitního trhu hovořit – ne a ne splasknout. Pro mnoho lidí se tak stává jedinou schůdnou cestou dražba nemovitostí v exekuci, kdy se domy, byty, ale často i pozemky a další typy nemovitostí prodávají pod běžnou cenou.

Dražba nemovitostí zpravidla začíná na dvou třetinách částky, kterou objektivně stanovil znalec. Může se však stát, že se položka neprodá a v rámci dalšího kola vyvolávací cena klesne třeba až na polovinu odhadu.

Na druhou stranu by měli zájemci o exekuce nemovitostí počítat s enormním zájmem o určité typy položek. Ty jsou pak obvykle „odklepnuty“ za částku, která se blíží k běžné prodejné ceně. V každém případě se můžete spolehnout na bezpečný a naprosto transparentní prodej v souladu s platnou legislativou.

Jak dražba nemovitostí probíhá?

Dražba a exekuce nemovitostí jsou vždy podrobně popsány v dražební vyhlášce, která je k vidění na webových stránkách instituce zvané exekutorský úřad.

Dražba může proběhnout s přímou účastí dražitelů i elektronicky (online), a to i prostřednictvím zplnomocněné osoby. Zájemce musí splnit zákonné podmínky (tj. plnoletost a právní způsobilost k danému úkonu) a složit tzv. dražební jistotu. Jedná se o částku, která je započítána do ceny dosažené vydražením – anebo vrácena, pokud dražebník nezíská příklep.

Zálohové faktury jednoduše

Tip na praktický návod, jak na účtování zálohové faktury i s výpočtem DPH.

Telefon pro práci i zábavu

Nový Apple iPhone 13 Pro Max poskytuje ohromující výkon pro práci i zábavu.

Jak na mzdy efektivně a levně?

Chcete ušetřit na agendě související se mzdami a personalistikou? Využijte spolehlivý program na mzdy Vema HR.

Tip na CRM

Profesionální CRM řešení eWay-CRM vám usnadní řízení projektů i komunikaci se zákazníky. Stahujte zdarma pro Windows, Android i iOS.