Podnikání

Co je to identity management a proč byste mu měli věnovat pozornost?

Spousta zaměstnanců, kteří používají množství aplikací a vytížený IT administrátor, jež většinu pracovní doby nastavuje práva, zakládá a maže účty. Připomíná vám to každodenní rutinu ve vaší firmě? Můžete si oddechnout, protože existuje jednoduchý způsob, jak identity centralizovat a problém s hesly, uživatelskými rolemi a souvisejícími aspekty nadobro vyřešit. Problematikou se zabývá identity management a jeho aplikace prospívá zaměstnancům napříč celou firemní strukturou.

Podstatou identity managementu neboli IdM je umožnění přístupu oprávněným osobám ke zdrojům, ke kterým by se jiné osoby dostat neměly. Jinými slovy jde o systém, jenž centralizuje správu a zamezuje nešvarům typických pro heterogenní softwarové aplikace.

Pojem identita lze chápat jako elektronickou reprezentaci osoby, případně objektu (např. počítače nebo jiného zařízení). Identity management řídí jejich přístup ke zdrojům (účtům, vpn, certifikátům…) v rámci firemní IT infrastruktury.

Za vším stojí identity manager

Procesním nástrojem identity managementu je tzv. identity manager. Pomocí komunikačního rozhraní integruje spárované systémy a umožňuje zakládání, úpravu nebo mazání práv a účtů z jednotného uživatelského rozhraní.

Hlavní výhody implementace identity manageru spočívají ve výrazné časové úspoře plynoucí z automatizace procesů souvisejících se správou uživatelských účtů, celkové zpřehlednění přístupů a zvýšení úrovně zabezpečení zdrojů.

Pro běžné uživatele je identity manager prospěšný např. z důvodu možnosti resetu hesla z jednoho místa nebo zažádání o přístupy bez nutnosti kontaktování uživatelské podpory (IT helpdesku). Zároveň získávají lepší přehled o pracovních úvazcích, navázaných právech a dalších informacích.

Pokud vás problematika identity managementu zaujala, přečtěte si o ní více na www.bcvsolutions.eu.

Zálohové faktury jednoduše

Tip na praktický návod, jak na účtování zálohové faktury i s výpočtem DPH.

Telefon pro práci i zábavu

Nový Apple iPhone 13 Pro Max poskytuje ohromující výkon pro práci i zábavu.

Jak na mzdy efektivně a levně?

Chcete ušetřit na agendě související se mzdami a personalistikou? Využijte spolehlivý program na mzdy Vema HR.

Tip na CRM

Profesionální CRM řešení eWay-CRM vám usnadní řízení projektů i komunikaci se zákazníky. Stahujte zdarma pro Windows, Android i iOS.