Chtějí vaši klienti přesné uložení pera a hřídele? Připravte si kvalitní pomůcky

Strojírenství je velmi dynamický obor, který se postupem let znatelně vyvíjí. Zkuste porovnat dnešní průměrnou zakázku se zvyklostmi na začátku tisíciletí – ihned poznáte ten rozdíl. Klienti si zvykli na mnohem větší přesnost, kvalitu, rychlost i možnosti výroby. Jak se v tomto složitém oboru neztratit?

Spousta pomůcek

Co se týče uložení s přesahem, vůlí, či kombinovaného provedení, ve všech třech případech se bavíme o přesnostech v řádu setin milimetru. Pouhý pohled do strojírenských tabulek nám ihned napoví, v jakém rozmezí se můžeme pohybovat. Místo nekonečného měření s pomocí specializovaných měřidel raději sáhněte po adekvátních kalibrech.

Jejich typickým zástupcem je takzvaný válečkový kalibr. Ten disponuje dvěma protichůdnými stranami, z nichž jedna musí pasovat do předem určeného tvaru. Nejspíše vám je naprosto jasné, že druhá nesmí (bývá označena červeně). Díky tomuto šikovnému vynálezu identifikujete správné uložení vnitřních rozměrů v řádu několika málo vteřin. Opakem je třmenová varianta, jež slouží k zkoušení průměru obrobků.

Nezapomeňte na závity

Drtivá většina zakázek obsahuje samozřejmě i vnější a vnitřní závity. První zmíněný výsledek (šroub) hravě vyzkoušíte s pomocí měřicího kroužku, zatímco vnitřní šroubovici (matice) sluší závitové kalibry. Dané pomůcky jsou dostupné v metrickém, lichoběžníkovém, trubkovém, Whitworth i dalších variantách.

Pokud chcete získat jasný přehled, určitě navštivte internetové stránky pod výše vloženými odkazy. Díky přehledným kategoriím, podrobným popiskům a profesionální zákaznické péči snadno vyberete a objednáte veškeré důležité položky. To platí i v situaci, kdy vám zrovna schází nástroje, měřidla nebo třeba prostředky pro správné upínání obrobků.


Publikováno: 03. 05. 2023

Kategorie: Podnikání

Autor: Lenka Novotná.