Zajímavosti a trendy

Svatováclavská koruna nyní v Obecním domě v Praze. Na stálo, bez front a zdarma!

Česká Svatováclavská koruna patří k hrstce dochovaným středověkých korunovačních klenotů, které byly skutečně využívány v rámci původního účelu. Vyniká v mnoha směrech – jak kvalitou uměleckého zpracování, tak i velikostí klenotů. Symbolizuje náš stát i měnu a v křížku na jejím vrcholku se údajně ukrývá jeden z trnů z trnové koruny Krista. Pokud ji toužíte vidět na vlastní oči, máte tak možnost učinit v sídle Pražské mincovny.

Originál Svatováclavské koruny je uschován v tzv. korunní komoře nad svatováclavskou kaplí katedrály Sv. Víta. Veřejnosti je klenot ukazován pouze v rámci zvláštních příležitostí a zájem je obvykle značný. V praxi to znamená dlouhé fronty a vstupné. Pražská mincovna však nechala zhotovit velmi přesnou repliku a trvale ji umístila do prodejní galerie v prostorách Obecního domu.

Prodejní galerie byla otevřena v květnu 2013 a nachází se zde zlatá a stříbrná produkce mincovny. Kromě umělecké ražby se mohou návštěvníci kochat také přesnou replikou Svatováclavské koruny, kterou zhotovil turnovský zlatník Jiří Urban.

Originální Svatováclavská koruna váží 2358 gramů a je vyrobena ze zlata o ryzosti 21-22 karátů. Některé teorie praví, že jde o původní přemyslovskou čelenku, která byla přepracována do současné podoby. Experti došli k tomuto závěru na základě zjištění, že některé části koruny jsou výrazně staršího data.

Svatováclavská koruna je klenot nesmírné hodnoty, a to jak z hlediska historického, tak i materiálního. Nachází se na ní 96 drahokamů, z nichž některé patří k největším na světě. Replika byla samozřejmě zhotovena ze skleněných napodobenin – to by však poznal pouze odborník.

Dveře prodejní galerie Pražské mincovny jsou otevřeny od pondělí do neděle a mimo jiné si zde můžete koupit také mince ČNB.

Zálohové faktury jednoduše

Tip na praktický návod, jak na účtování zálohové faktury i s výpočtem DPH.

Telefon pro práci i zábavu

Nový Apple iPhone 13 Pro Max poskytuje ohromující výkon pro práci i zábavu.

Jak na mzdy efektivně a levně?

Chcete ušetřit na agendě související se mzdami a personalistikou? Využijte spolehlivý program na mzdy Vema HR.

Tip na CRM

Profesionální CRM řešení eWay-CRM vám usnadní řízení projektů i komunikaci se zákazníky. Stahujte zdarma pro Windows, Android i iOS.