OECD: Podíl nebankovního financování v podnikání roste. Kdy může pomoct vám?

Podnikání se neobejde bez peněz. Ale co když banka odmítne půjčit? Jistě k tomu má důvody, a proto je vhodné zvážit, zda je řešení v podobě nebankovní půjčky moudré. Na druhou stranu je často lepší vsadit na vlastní intuici – přeci jen máte jiný úhel pohledu než konzervativní banka a finanční injekce by vás mohla posunout mnohem dál. Z letošní zprávy OECD vyplynulo, že se podnikatelé spoléhají na bankovní financování čím dál méně. Naopak vítají možnost rychlejších nebankovních úvěrů, v rámci kterých mohou získat potřebnou částku bez zbytečných komplikací – byť za podmínky zajištění nemovitostí. Z jedné čtvrtiny úvěry zajišťují vozidly a stroji. Zároveň roste podíl P2P platforem, které představují určitou alternativu pro klasické půjčování. Ve srovnání s nebankovními půjčkami však většinou nejsou výhodnější.

Máte dobrou cashflow, ale horší kreditní skóre?

V bance vám to nevyšlo, ačkoliv je vaše firma „zdravá“ a její cashflow je v naprostém pořádku? Záchranné lano najdete v nebankovním sektoru – například u Ferratum Czech, která v rámci Ferratum Business poskytuje půjčky na základě ročního obratu. Rychlá půjčka od Ferratum je určena pro firmy, které jsou na trhu minimálně 12 měsíců a fyzicky podnikají v České republice. Proces vyřízení je snadný (probíhá online a trvá pár minut) a bezpečný.

Časově omezená obchodní příležitost

Narazili jste na obchodní či investiční příležitost, která je časově omezená? Ať už jde o zboží za akční cenu, nebo požadavek na složení kauce pro zajištění lukrativního obchodu, nebankovní půjčka vám může posloužit jako zdroj chybějících peněz. Díky výhodnému úvěru můžete výrazně ušetřit budoucí náklady nebo si vytvořit příležitost k potenciálně zajímavému zisku. Pokud jste záměr důkladně promysleli, není jediný důvod, proč ho nefinancovat jinak než s pomocí banky.

Publikováno: 06. 04. 2019 / Aktualizováno: 15. 06. 2023

Kategorie: Finance

Autor: administrator