Zajímavosti a trendy

Jsou všechny kryptoměny špatné pro životní prostředí?

Kryptoměny se stále více dostávají do podvědomí lidí a získávají na popularitě. Současně s tím však mají rostoucí množství odpůrců. Jedna z hlavních kritik, s kterou se kryptoměny potýkají, je jejich obrovská spotřeba elektrické energie. Jak to ve skutečnosti je s jejich dopadem na životní prostředí?

Kolik energie kryptoměny spotřebovávají?

Příkladem kryptoměny, která spotřebovává velké množství energie je Bitcoin, který funguje na principu Proof-of-work (na tomto algoritmu funguje také Litecoin). Nyní se jedná už o poměrně zastaralý způsob ověřování transakcí, který je nahrazován méně energeticky náročnějším Proof-of-stake. Například Ethereum plánuje tento rok finalizovat svůj přechod na tento princip.

Podle Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index spotřebuje Bitcoin ročně zhruba 123 TWh elektrické energie, což podle forbes.com překonává spotřebu energie celého Norska.

Kryptoměny se už od svého začátku potýkají s kritikou, co se týče jejich dopadu na životní prostředí, ať už se jedná o jejich těžbu nebo například také z loňského roku populární NFT. Podle thetimes.co.uk se prodání jednoho uměleckého díla na blockchainu Etherea rovná spotřebě paliva hodinového letu.

Existují “zelené” kryptoměny?

Zdá se, že tlak ze strany kritiků by však mohl vést k tvorbě kryptoměn, které nebudou mít tak negativní dopad na životní prostředí.

Příkladem některých z nich jsou například:

· Tron

· Algorand

· Cardano

· Bitgreen

· Solarcoin (využívá solární energii)

· IOTA

Existuje také iniciativa Crypto Climate Accord, která plánuje směřovat k eliminaci uhlíkových emisí kryptoměn do roku 2030.

Těžba kryptoměn nebo prodej NFT spotřebovává obrovské množství energie, před čímž nemohou zavřít oči ani zastánci. S novějšími technologiemi a odpouštění od Proof-of-work se však možná můžeme v budoucnu dočkat kryptoměn s ještě menší ekologickou zátěží.

Zálohové faktury jednoduše

Tip na praktický návod, jak na účtování zálohové faktury i s výpočtem DPH.

Telefon pro práci i zábavu

Nový Apple iPhone 13 Pro Max poskytuje ohromující výkon pro práci i zábavu.

Jak na mzdy efektivně a levně?

Chcete ušetřit na agendě související se mzdami a personalistikou? Využijte spolehlivý program na mzdy Vema HR.

Tip na CRM

Profesionální CRM řešení eWay-CRM vám usnadní řízení projektů i komunikaci se zákazníky. Stahujte zdarma pro Windows, Android i iOS.