Jak a kdy požádat o vyšší plat?

Podle průzkumu společnosti Grafton Recruitment, který se realizoval v druhé polovině roku 2015 na vzorku více než 1000 respondentů, je největším motivujícím faktorem pro zaměstnance právě finanční ohodnocení (téměř 63% respondentů), až následně je to pracovní náplň, pracovní kolektiv a možnost vzdělávat se .

Jak postupovat, pokud se cítíme zaměstnavatelem nedostatečně ohodnocen?

Mnoho společností má nastaveny půlroční či roční hodnocení, kdy prochází nadřízený se svým zaměstnancem jeho úspěchy, jakož i neúspěchy za uplynulé období. Právě toto je příležitost, kdy je možné požádat o zvýšení vašeho platu. Nemusí to být však podmínka. S prosbou o zvýšení platu můžete přijít za svým šéfem iv jiném čase.

Dobrá příprava je klíč k úspěchu

Každá firma má svá specifika v politice zvyšování platů. Je dobré zjistit si je předem. Pokud máte být ve vyjednávání úspěšný, je nutné znát "svou cenu" na trhu práce, podle vaší seniority, úrovně zkušeností, průmyslového odvětví a regionu, ve kterém působíte. Tyto informace se dají získat prostřednictvím networkingu, online kalkulaček nebo sledováním inzerátů na volná místa, u kterých je uveden platový rozsah.

Plat je něco za něco

Chcete-li dosáhnout zvýšení, musíte dokázat, že si ho i zasloužíte. A to konkrétními argumenty. Co jste udělali v daném období výjimečné? Byly vaše cíle dosaženo? Probrali jste odpovědnost? Získali jste nové klienty? Pokud máte čísla, které podpoří vaše argumenty. Použijte je.

Nejčastěji přešlapy

Veďte celou diskusi o vašem přínosu společnosti a o tom, co jí ještě víte přinést. Při žádání o zvýšení platu není dobré dávat ultimátum, nedejbože vydírat. Pokud se i podaří něco dosáhnout, úspěch je krátkodobý a riskujete úplnou ztrátu důvěry svého nadřízeného. Chybou také je pokud se chováte jako "babka na trhu", ptáte si nereálnou částku v naději, že se dopracujete diskusí k požadované výšce platu. Na otázku jaký plat byste chtěli, uveďte raději platový rozsah, jako konkrétní částku.   Možná jste si udělali osobní průzkum, kde jste zjistili, že jste na hranici, či pod hranicí průměrného hodnocení ve vašem oboru. Třeba si však uvědomit i to, jaké benefity vám firma nabízí. Pokud zaměstnavatel investuje do vašeho vzdělání, pokud máte možnost využívat mobilní telefon, či služební auto pro soukromé účely, nebo pokud vám firma přispívá na dopravu, či dovolenou, jde o dodatečné finanční prostředky, které si nemusíte platit z vlastní kapsy vy, ale prostředky na ně musí vynaložit vaše společnost. Zaměstnanci často berou tyto věci jako samozřejmost a až při přechodu do jiného zaměstnání, kde není stejná skladba benefitů, si uvědomí, co tyto výhody pro ně znamenají a jak to ovlivňuje jejich rozpočet.

Publikováno: 06. 05. 2017

Kategorie: Práce

Autor: administrator

Tagy: jak požádat o vyšší plat