Jak na výpověď z pracovního poměru (+tip na vzory zdarma ke stažení!)

Rozhodli jste se, že už nechcete dále vykonávat stávající zaměstnání a chcete co nejdříve ukončit pracovní poměr? Pokud jde o vaše první ukončení zaměstnaneckého poměru v životě, budou se vám hodit následující tipy. Prozradíme vám, co všechno musíte udělat a kde si můžete stáhnout vzory výpovědí.

Výpověď si dobře promyslete

Výpověď ze zaměstnání může být zásadní životní krok, a proto si předem dobře rozmyslete, zda vás k tomu vedou dostatečně důležité důvody a nikoliv jen krátkodobý stav mysli, jako je například hádka s kolegou. V případě, že vás stávající práce nenaplňuje, nejste za ni adekvátně ohodnoceni či máte jinou představu o tom, co byste chtěli dělat, zbytečně neztrácejte čas a poohlédněte se po jiné práci.

Postup při výpovědi

Výpověď z práce podejte písemnou formou a nechte si podepsat převzetí. Budete-li ji posílat poštou, pošlete dokument s dodejkou. Ústní ani elektronická výpověď (e-mailem) nejsou pokládány za plnohodnotné. Nevíte, jak výpověď napsat? Nevadí, zde si můžete stáhnout výpověď z pracovního poměru. Po podání výpovědi začíná běžet dvouměsíční výpovědní lhůta. Zda se se zaměstnavatelem dohodnete na jiném datu, záleží pouze na něm. Tip: Víte, jaká je čistá mzda v ČR pro rok 2017? Co se týče odstupného, při podání výpovědi z vlastní vůle na žádné peníze nemáte nárok. Může se stát, že vám za kvalitně odvedenou práci dá nějaký bonus „na rozloučenou“, ale příliš s tím nepočítejte. Jinak se odstupné (dostanete-li výpověď kvůli nadbytečnosti či z jiných důvodů) pohybuje ve výši tří platů.

Máte už novou práci?

Pokud jste zatím nenašli jinou práci, neměli byste po uplynutí výpovědní lhůty dlouho meškat a nejpozději do 3 dnů zajít na příslušný úřad práce. Nepomohou-li vám úředníci s hledáním, alespoň nebudete muset platit zdravotní a sociální pojištění. A splníte-li určité podmínky, dostanete podporu v nezaměstnanosti.

Publikováno: 18. 08. 2017 / Aktualizováno: 15. 06. 2023

Kategorie: Práce

Autor: administrator

Tagy: výpověď vzor ke stažení | výpověď z práce postup