Bojujte konečně s inflací efektivně. Pořiďte si zlato

Bojujte konečně s inflací efektivně. Pořiďte si zlato

Zlato zachraňuje naše těžce vydělané peníze a je jedinou jistotou, jak při spoření nechudnout. Jeho hodnota dlouhodobě roste a odborníky je považováno za nejlepší formu investice pro dlouhodobé uchování hodnoty našeho majetku. Jde navíc o majetek, který skutečně vlastníme, a tedy držíme v ruce. Je proto tou největší jistotou i pro dobu krize. „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořicí programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ říká Pavel Trtík, zakladatel největšího českého e-shopu s investičním zlatem. Jeho firma Zlaté mince stojí taktéž za několika kamennými prodejnami s numismatikou a investičním zlatem – v pražském Obecním domě, ve Vsetíně a v Bratislavě na Slovensku. Pavel Trtík potvrzuje, že investování do zlata není rozhodně jen pro ty bohaté. „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ dodává Trtík.

Když zlato, tak jako zlatý slitek nebo investiční zlaté mince

Nenechte se splést. Nabídek na investování do zlata dostává člověk chtivý investovat rozhodně spousty. Bankéři i další finanční obchodníci vám nabídnou akcie zlato těžících firem, možnost spoření do zlata (ale pozor, bez jeho fyzického vlastnictví), taktéž různé finanční produkty postavené na spekulacích s poklesem a růstem hodnoty zlata (například vůči USD). Jenomže tyto investice nejsou to stejné jako zlato vlastnit. Pouze fyzické vlastnictví zlata chrání dlouhodobě náš majetek. Je jistotou před poklesy akciových trhů, před libovůlí politických představitelů, před politickou situací i tak nenadálými situacemi, jakou je například koronavirová pandemie.

Zlato i pro malé investory

Rozhodujete se mezi nákupem nemovitosti a investičního zlata? Obvykle po zvážení všech pro a proti nakonec zůstaneme právě u těchto dvou možností. Ale i tady je rozhodování lehké. Zlato totiž dokážete nakupovat i v řádu tisícikorun, tedy po každé výplatě, odměně, jiném nadstandardním příjmu. Avšak abyste si mohli dovolit koupit jako investici nemovitost, musíte být milionářem. Ta se totiž na hypotéku nakupovat nevyplatí a je rizikovou. Komerční pronájmy rovněž naboural covid-19 a stav se zatím do normálu nevrátil. No a pokud potřebujete nemovitost pro vlastní bydlení, tak to nejde o investici v pravém slova smyslu, ale o nutnost. Investiční zlato je tady proto, abychom si mohli spořit efektivně třeba na důchod, nebo na velké výdaje za několik let. Má zajistit náš majetek, především finanční, před ztrátou hodnoty. A taktéž má být jistotou k tomu, abychom byli zajištěni i pro případ nenadálých krizí. Možná nepatříte mezi lidi, kteří se obávají třeba blackoutu, ale vidíte, to, že se zavřou kvůli koronaviru obchody, firmy, přestane se létat a na hranicích budou opět kontroly, tomu byste ještě tři roky zpátky rovněž nevěřili.

Je ještě jiná alternativa ke zlatu?

Vlastně ani ne! Dokonce i o stříbro pokles zájem. To proto, že je ve srovnání se zlatem v nevýhodě. Nelze jej nakupovat bez DPH. Zlato je jako jediný investiční drahý kov a investice vůbec osvobozeno od DPH. Takže jej hned nakoupíte o 21 % levněji. Přitom DPH zaplatíte, i když se rozhodnete investovat třeba do obrazů či dalšího umění. Pozor též na to, že bez DPH nakupujete pouze investiční zlato. Tedy investiční zlaté slitky a investiční zlaté mince. České investiční zlato neexistuje, dokonce ani slovenské. Hitem jsou proto u nás především švýcarské zlaté cihly Argor Heraeus a investiční zlaté mince z Rakouska od značky Wiener Philharmoniker. Někdy se též nakupuje numismatické zlato. Jeho hodnota nespočívá pouze v samotném zlatu, v jeho gramáži a ryzosti, ale rovněž v jeho historické, umělecké a sběratelské hodnotě. Tradičně je zájem o zlaté svatováclavské dukáty, které se razí i dnes, v limitovaných edicích, přesně tak, jak je razil již Karel IV. Tedy ve stejné velikosti a ryzosti.

Publikováno: 15. 09. 2021

Kategorie: Finance

Autor: administrator