Poznejte nejromantičtější české zříceniny

Poznejte nejromantičtější české zříceniny

Doby králů a princezen už jsou sice dávnou minulostí, ale historické prameny stále táhnou. Kroniky šlechtických rodů jsou vyhledávanými artefakty, jež budí pozornost nejen v odborných knihovnách, ale přímo na rodových sídlech. Rok co rok, sezónu, co sezónu, se do hradů valí tisíce turistů, aby nasály atmosféru našich prapředků. Kdo chce jít až do „morku kosti“, nebo chcete-li přímo „k pramenům“, musí svou pozornost namířit na objekty, které již podlehly zubu času. Máme na mysli zříceniny. Pobyt v Máchově kraji vám jich nabídne hned několik. Dominantou oblasti Českolipsko a Máchův kraj je zcela jistě Bezděz. Jeho výšlap a výklad vám zabere půl odpoledne a berte ohled i na svou fyzickou kondici. Jde o poměrně fyzicky náročný výkon.

Dokonalá panoramata

Pokud nebudete míti dost a neztěžknou vám nohy, ubytujte se v okolí a další den si vyšlápněte na zříceninu hradu Starý Berštejn nebo výlet na skalní hrad Sloup. Čekají vás nádherná panoramata a zcela jistě nebudete své námahy litovat. Vězte, že objekty, které důstojně a elegantně podléhají své zkáze, jsou a ještě dlouho budou vyhledávanými cíli. V Středočeském kraji jde například od zříceninu Žebrák. Zajistěte si ubytování v blízkosti Žebráku v starobylém stejnojmenném hotelu a užijte si místní pohostinnosti. Druhý den si to zopáknětě na sousedním Točníku.

Toulky za historií

Další zříceniny, které stojí za pozornost, lze nalézt nedaleko Sušice v Plzeňském kraji. Zřícenina Rabí byla vypleněna za třicetileté války a dnes láká turisty zblízka a i zdaleka. Hotely nedaleko Rabí na Šumavě vám poskytnou potřebné zázemí při toulkách za historií. Turistika po zříceninách má velké kouzlo nejen pro svou historickou hodnotu, možnost dedukce a objevování dosud neznámých informací, ale i udržení si fyzické kondici, neboť každá poctivá a neflšovaná zřícenina stojí na kopci nahoře. Nezanedbatelným bonusem je i fakt, že většina těchto staveb je přístupná bez omezení zdarma.

Publikováno: 27. 01. 2021

Kategorie: Zajímavosti a trendy

Autor: administrator