Nápad, který lidstvu ušetřil spoustu energie a sil

Nápad, který lidstvu ušetřil spoustu energie a sil

V současné době si mnohdy ani neuvědomujeme, jaký by byl náš život bez vynálezů a nápadů, které nám ulehčují každodenní činnosti. Mezi takové patří například i denně používané kuchyňské spotřebiče, telefony, počítače, ale také potrubní pošta a vynálezy, které nám ulehčují průmyslovou výrobu. Podívejte se na ně s námi.

Potrubní pošta

Když se podíváme do minulosti,tak sice existovaly dopisy, posléze telegrafy, ale přeprava zpráv trvala i tak delší dobu. To se urychlilo s příchodem potrubní pošty. Ta se začala navíc využívat i k posílání předmětů a balíčků. Potrubní pošta se osvědčila například v nemocnicích, kde se urychlil celkový proces vyšetření. V některých větších nemocnicích funguje dodnes. Pomocí potrubního systému se dají přepravit nejen dokumenty, výsledky vyšetření, ale také vzorky krve, případně léky.

Práce se sypkým zboží

Potrubní systém ulehčil také práci se sypkým zbožím. V minulosti bylo množství tohoto zboží přepravováno ručně. Výroba tedy trvala mnohem delší dobu, bylo zapotřebí víc zaměstnanců a pracovního nasazení. Posléze se sypké materiály přepravovali pomocí pásů. V současné době je možné využít potrubí, které dokáže přepravit obiloviny, krmivo, semínka, ale také sypké potraviny, například cukr, kávu, rýži a další.

Výroba potravin

Na základě toho byla urychlena výroba potravin a zjednodušen celý postup, například při výrobě chleba. Málokdo z nás si dokáže představit, co všechno se děje než se obyčejný chléb dostane na prodej do samotné pekárny. Celý tento proces začíná u sázení obilí, jeho sklízení, mletí a následnou přípravu na pečení. Potrubní systém dokáže v tomto případě urychlit například přepravu obilovin i mouky.

Automatizace v továrnách

Díky vynálezu, kterým je potrubí, je možné automatizovat množství procesů i v továrnách. Uplatnění tak nachází nejen v potravinářském, ale také chemickém a strojírenském průmyslu. V chemickém průmyslu je možné potrubní přepravu využít pro polyamidy, farmaceutika a také granuláty.

Bezpečné podmínky pro práci

Velkou výhodou potrubí je kvalitní zpracování z prvotřídních materiálů a nepropustnost pro kondenzáty. Ve skutečné průmyslové výrobě to znamená, že pomocí potrubního systému je možné odsávat prach a odvádět vzduch z výrobny. Tím vytváříte bezpečnější podmínky pro práci, například s chemikáliemi nebo při vzniku výparů ze svařování.

Nízkotlaká přeprava a její využití

Tento vynález potrubního systému je možné využít i k nízkotlaké přepravě. V tomto případě můžete pomocí potrubí přepravovat dřevo, plasty, papír, dokonce i elektroniku, sklo, polystyren nebo PU pěnu. Potrubí je funkčním nástrojem také pro klimatizaci, která je potřeba například v oboru tiskařství nebo chlazení obilovin.

Publikováno: 29. 04. 2020

Kategorie: Zajímavosti a trendy

Autor: administrator