Zajímavosti a trendy

Google údajně chystá integraci vlastního adblocku přímo do prohlížeče Chrome

Nástroj na blokování reklamy by se měl stát integrovanou součástí prohlížeče Google Chrome v jeho desktopové i mobilní verzi. Idea firmy abeceda, která vlastní Google, spočívá v odstranění rušivé reklamy a tím zvrácení trendu, že si stále více uživatelů instaluje doplňkový software na zcela vypnutí inzerce v online.

O plánu Googlu píše portál Wall Street Journal, který se odvolává na lidi znají záměry firmy. Adblockingový nástroj Googlu má sloužit jako filtr nevhodných reklamních formátů, což má v konečném důsledku zlepšit uživatelský komfort při navštěvování stránek.

Google se k záležitosti nevyjádřil, nejsou tak oficiálně známé ani konkrétnosti plánu. Podle všeho je však cílem společnosti dosáhnout, aby na internetu nebyly využívány nejotravnější reklamní formáty jako velké pop-up okna, automaticky přehrávaná videa se zvukem či formáty překrývající obsah stránky s odpočtem do zobrazení obsahu.

Tyto formáty uživatelům překážejí nejvíce a více z nich donutily nainstalovat si adblock, tedy software, který v prohlížeči vypíná reklamu. Pro média jde o nežádoucí trend, který je obírá o životně důležité příjmy.

Na stránky, které by používaly nevhodné reklamní formáty, by Google pravděpodobně aplikoval vlastní adblock v prohlížeči, což by znamenalo, že by se na takových webech nezobrazovala žádná reklama, nejen ta nevhodná. Stránky by to nutilo používat pouze schválené formáty.

Nepřijatelné reklamní formáty nedávno Google ve spolupráci s Facebookem a některými vydavatelstvími specifikoval prostřednictví Koalice pro lepší reklamy (Coallition for Better Ads).

Z pohledu Googlu, který těží z online miliardových příjmů, se využití nástroje principu Adblock jeví jako scestné, společnost krok ale podle Wall Street Journal vnímá jako defenzivní taktiku. Spočívat má v tom, že vlastní filtr Googlu dokonalejší “zreguluje” reklamu na stránkách a zároveň ukončí či zpomalí rozmach adblockingových softwarů třetích stran. Ty v USA používá zhruba 26 procent uživatelů.

Společnosti, které abblockery vyvíjejí, se navíc neeticky obohacují způsobem, že od stránek ptají peníze za to, že je ze seznamu webů s blokovanou reklamou vypustí.

Firma EYEO, která vyvinula nejrozšířenější adblock software, už v minulosti sama přišla s iniciativou “Acceptable Ads”, ve které definovala akceptovatelné reklamy, které přes svůj systém pustí. No s háčkem – stránkám, které se rozhodnou “způsobilé” reklamy ze systému u sebe nasadit, strhává marži. Součástí programu je i Google, který tedy rovněž platí za neblokovaný reklam a tak si zajišťuje, že se v plném rozsahu zobrazují v jeho vyhledávači a reklamní síti.

Vyvinutí vlastního nástroje vypínání rušivých reklam by podle Wall Steet Journal mohlo přinést Googlu více kontroly v této oblasti. I v souvislosti s tím, že Chrome je u uživatelů nejpoužívanější prohlížeč.

1 komentář

Klikni a napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zálohové faktury jednoduše

Tip na praktický návod, jak na účtování zálohové faktury i s výpočtem DPH.

Telefon pro práci i zábavu

Nový Apple iPhone 13 Pro Max poskytuje ohromující výkon pro práci i zábavu.

Jak na mzdy efektivně a levně?

Chcete ušetřit na agendě související se mzdami a personalistikou? Využijte spolehlivý program na mzdy Vema HR.

Tip na CRM

Profesionální CRM řešení eWay-CRM vám usnadní řízení projektů i komunikaci se zákazníky. Stahujte zdarma pro Windows, Android i iOS.