Centrální vysavače nejsou jen ve filmech. Uplatnění nachází i v průmyslu

Centrální vysavače nejsou jen ve filmech. Uplatnění nachází i v průmyslu

Dokud se s nimi nesetkáme, jsou centrální vysavače opředené tajemnem a známe je spíše jen z filmů. Neobejdou se ale bez nich výrobní haly, nákupní centra i kancelářské budovy. Průmyslové centrální vysavače přináší užitek i mnoha českým firmám!

Ruční vysavač nestačí

Na pracovišti se musí udržovat čistota. V malé firmě může pomoci paní na úklid, která jednou týdně vysaje a vytře, uklidí kuchyňku a zlikviduje nánosy prachu. Ve velkých provozech nebo administrativních budovách by ale podobných paní muselo být několik desítek a uklízet by musely každý den. To je samozřejmě naprosto utopická představa, moderní technologie jsou mnohem efektivnější a také levnější. Čistotu na pracovištích pomáhají udržovat centrální vysavače, které bezprašně a efektivně uklidí vnitřní prostory budov, výrobní haly i dopravní cesty. Tím je zajištěno nejen čisté, ale v mnoha odvětvích i bezpečné prostředí bez prachu. V teplárnách či elektrárnách je centrální vysávání využíváno pro úklid nánosů uhelného prachu, které mohou zvyšovat riziko výbuchu. Nebezpečný prach se netýká jen elektráren, explozivní může být i prach dřevní či papírenský. V potravinářství je za rizikový považován jakýkoliv prach, který vzniká při zpracování potravin. Filtrační zařízení pro explozivní prach je vybaveno i zpětnými klapkami, které při případném výbuchu zamezí šíření zpětné vlny do sacího potrubí.

V obchodech i kancelářích

Centrální vysavače se však nepoužívají jen pro odsávání nebezpečných typů prachu, ale i pro běžný úklid. V nákupních centrech nebo administrativních budovách usnadňuje práci s úklidem, protože není nutné přesouvat vysavače z patra do patra a starat se o vynášení zásobníků, které by ani u těch největších často na moc velkou plochu nestačily. Jednoduše se vysávací hadice zapojí do připojovacího místa, které jsou umístěné v pravidelných vzdálenostech., a celý systém je ihned v provozu. Centrální vysavač je tvořen filtrační jednotkou s připojeným centrálním potrubním rozvodem s připojovacími místy. Délka celého potrubního systému může být až několik stovek metrů. Navíc se mohou centrální vysavače kombinovat i s dalšími typy odsávání a filtrací. Ve výrobních halách i velkých budovách zajišťuje bezpečné a čisté prostředí průmyslová vzduchotechnika. Šetří se tak lidská práce, náklady i čas potřebný k pravidelnému úklidu prachu a dalších nečistot.

Publikováno: 20. 01. 2021

Kategorie: Zajímavosti a trendy

Autor: administrator