Podnikání

Podnikový informační systém: Chcete ho, ale možná o tom ještě nevíte

Podnikový, firemní nebo informační systém. Případně ERP, chcete-li. Spousta názvů pro jednu a tu samou záležitost – sofistikovaný software, který patří ke klíčovým faktorům při rozvoji (téměř) každého byznysu. Pokud vám vrtá hlavou, proč byste si měli taky „nějaký“ pořídit, nepřestávejte číst. Dozvíte se základní souvislosti a uděláte si v tom jasno.

Jeden je většinou lepší než několik

Některé firmy používají samostatný účetní program, samostatný software pro oblast výroby, samostatnou aplikaci pro… doplňte si libovolnou agendu. Na první pohled se použití několika systémů nejeví jako špatné rozhodnutí, ale v praxi jsou uživatelé ochuzeni o množství funkcí a nemohou pracovat tak efektivně, jako v případě komplexního informačního systému.

Nesporný přínos informačního systému

Vhodně zvolený informační systém zavede v podniku řád. Hlavními výhodami jsou standardizace procesů, zastupitelnost pracovníků, eliminaci nestandardních řešení, celkové zrychlení procesů, delegace pravomocí, vyvozování osobní zodpovědnosti a v neposlední řadě možnost přesně a okamžité evidence dat a jejich automatizované zpracování.

Zní to hezky, kde je háček?

Obecně jsou informační systémy jediným východiskem v době, kdy firma začíná růst. V praxi samozřejmě záleží na kvalitách konkrétního systému. Nebylo by proto lepší, nechat si ho naprogramovat na míru?

Pro velkou korporaci možná ano, ale pro drtivou většinu firem je ekonomičtější a efektivnější modulové řešení. Za pozornost stojí třeba český projekt RIS od SAUL IS. Svým rozsahem pokrývá všechny agendy a je k mání také ve verzi pro výrobní podniky a jako manažerský informační systém.

Závěr?

Informační systém vašemu podnikání pomůže, ale musíte si vybrat ten správný. Měl by to být RIS? Zeptejte se kvalifikovaných odborníků ze SAUL IS. Komunikujte s nimi své požadavky a dozvíte se, zda je pro vás jejich produkt vhodný.

Zálohové faktury jednoduše

Tip na praktický návod, jak na účtování zálohové faktury i s výpočtem DPH.

Telefon pro práci i zábavu

Nový Apple iPhone 13 Pro Max poskytuje ohromující výkon pro práci i zábavu.

Jak na mzdy efektivně a levně?

Chcete ušetřit na agendě související se mzdami a personalistikou? Využijte spolehlivý program na mzdy Vema HR.

Tip na CRM

Profesionální CRM řešení eWay-CRM vám usnadní řízení projektů i komunikaci se zákazníky. Stahujte zdarma pro Windows, Android i iOS.