Znáte rozdíly mezi dohodou o provedení práce a o pracovní činnosti?

Znáte rozdíly mezi dohodou o provedení práce a o pracovní činnosti?

Dohody o provedení práce či o pracovní činnosti využívá mnoho lidí. Pokud o této možnosti uvažujete, prečtěte si, jaké jsou mezi nimi rozdíly, ať víte, pro kterou z nich se rozhodnout.

Dohoda o provedení práce: Výhody a nevýhody

Dohoda o provedení práce neboli DPP je jednou z forem pracovněprávního vztahu, na kterou pracují často studenti, maminky na mateřské dovolené nebo lidé pobírající starobní důchod. Mezi její hlavní výhody patří časová flexibilita. Obvykle si v jejím rámci můžete volit dny, v nichž budete pracovat a v nichž se budete věnovat jiným činnostem (péči o dítě, studiu, zahrádkaření,...). Do hrubého výdělku 10 000 Kč za měsíc s podepsaným prohlášením k dani (tzv. růžovým papírem) neplatíte vy ani váš zaměstnavatel sociální pojištění. Hradíte si pouze zdravotní, které pro rok 2020 činí 1 971 Kč. Výhodou může být také krátká výpovědní lhůta (pouhých 15 dní). DPP má však také své nevýhody. Při jejím sjednání nemůžete pracovat více než 300 hodin za kalendářní rok, proto by se měla využívat spíše pro činnosti jednorázového charakteru. Nelze při ní čerpat dovolenou nebo získat odstupné.

Dohoda o pracovní činnosti: Výhody a nevýhody

Druhou variantou, kterou můžete využít v případě, kdy nechcete pracovat na plný úvazek, je dohoda o pracovní činnosti, zkráceně DPČ. Její hlavní výhoda spočívá v rozsahu pracovní pracovní doby (lze na ni pracovat až 20 hodin za týden). I zde platí možnost sjednání většího počtu DPČ a možnost jejího rychlého ukončení (výpovědní doba činí pouhých 15 dní) a to buď formou dohody k určitému dni, nebo písemnou výpovědí. Okamžité zrušení je možné pouze v případě, je-li v dohodě tato možnost uvedena. Nevýhodou však může být odvod na sociálním pojištění již od 3 000 Kč hrubého měsíčního výdělku. Zdravotní pojištění platíte i zde sami do výše 3 000 Kč čistého měsíčního výdělku ve stejné výši jako u DPP (1 971 Kč). Vyděláte-li si více než 3 000 Kč, bude ho za vás odvádět zaměstnavatel. Chcete se uplatnit v jiném oboru? Vyberte si z nabídky rekvalifikační kurzy od Orange Academy!

Publikováno: 27. 11. 2020

Kategorie: Práce

Autor: administrator