Vše co potřebujete vědět o respirátorech FFP2

Vše co potřebujete vědět o respirátorech FFP2

Vzhledem ke koronavirové pandemii, která už je tady s námi druhým rokem, vznikla celá řada vládních opatření, která mají zamezit šíření koronaviru. Jedním z nich je také povinné nošení roušek a respirátorů ve společných prostorách jako hromadná doprava, obchodní centra, supermarkety nebo třeba na kulturních akcích. Nutno podotknout, že právě respirátory jsou důležitým ochranným prostředkem, jak šíření viru omezit. V následujících řádcích jsme pro vás sepsali vše, co potřebujete vědět o respirátorech FFP2 a další zajímavosti.

Časté otázky ohledně respirátorů

Kolem respirátorů koluje spousta spekulací a otázek – pojďme si tedy uvést věci na pravou míru. Opravdu respirátor poskytuje efektivnější ochranu než rouška? Jednoznačně. Respirátor vyrobený v osvědčené firmě musí splňovat určité parametry, aby mohl být vůbec uveden na trh. Naopak roušku si můžete ušít i sami. Respirátory dělíme do třech kategorií – FFP1 - poskytuje nejnižší stupeň ochrany, slouží spíše jako ochrana před znečištěnými částicemi, nikoliv před viry. FFP2 - Tento druh respirátoru disponuje schopností zachycovat až 94 % pevných částic o velikosti 0,6 mikrometru. Poskytuje tedy dostatečnou ochranu před koronavirem. FFP3 – Ze všech druhů respirátorů patří mezi nejúčinnější, protože dokáže zachytit až 99 % pevných částic a jakýkoliv druh znečištění.

Respirátor FFP2

Respirátor třídy FFP2 bez ventilu dokáže člověka ochránit před nakažením. Na rozdíl od roušky, která je schopna chránit pouze okolí, nikoliv majitele, konkrétně před šířením kapének, respirátor jako takový slouží k tomu, aby ochránil především nositele. Jak už jsme výše zmínili, respirátory musí splňovat určité parametry a mít certifikaci, aby se mohly prodávat. V certifikovaných firmách jsou proto před uvedením do prodeje podrobeny opakovaným kontrolám.

Publikováno: 05. 01. 2022

Kategorie: Zajímavosti a trendy

Autor: administrator