Nejpoužívanější materiály pro 3D tisk: Jaké mají vlastnosti?

Nejpoužívanější materiály pro 3D tisk: Jaké mají vlastnosti?

Cenová dostupnost vystřelila 3D tiskárny mezi poměrně běžná zařízení. Má je doma „kde kdo“ a v budoucnu se možná stanou stejně samozřejmé, jako třeba ledničky. Pokud máte v plánu, že si jednu také pořídíte, dejte si při výběru pozor na kompatibilitu s nejpoužívanějšími materiály. O jejich vlastnostech se dočtete v tomto článku.

ABS

Jedná se o velmi odolný termoplast (může být opakovaně roztaven a krystalizován, aniž by hrozilo znehodnocení) s vynikající tepelnou odolností a všestranným využitím v interiéru i venku. Filament vděčí za svou zvýšenou odolnost proti nárazům a opotřebení příměsi kaučuku.

ASA

ASA filamenty mají podobné vlastnosti jako ABS. Pod zkratkou se skrývá materiál jménem akrylonitril-styrén-akrylát, jehož největšími výhodami jsou odolnost vůči UV záření a vyšším teplotám. Za zmínku stojí také dobrá prostorová stabilita.

Nylon

Materiál se vyznačuje značnou houževnatostí, a proto se hodí pro výrobu mechanických součástek.

Flex

Může se stát, že klasický plat není pro tvorbu modelu vhodný, protože je příliš tvrdý. V takové chvíli nachází uplatnění velmi silný a pružný flexfill, který se chlubí odolností proti otěru i rozpouštědlům. Je perfektní na výrobu krytu na telefon.

Polypropylen

Polypropylen je pružný, pevný, flexibilní a houževnatý materiál, který je dobrou volbou pro tisk přesných modelů.

HIPS

Stejně jako ASA filamenty má podobné vlastnosti jako ABS také odolný polystyren HIPS. Mezi největší benefity patří vynikající tepelná odolnost, tvárnost a velmi hladké přechody vrstev. Opět jde o materiál, který se hodí pro tisk mechanických součástí.

Pryskyřice

Pryskyřice neboli UV resin se používá v SLA, DLP a LCD 3D tiskárnách. Na základě vlastností se dělí na standardní, pevnostní, odlévatelné, dentální a flexibilní resiny.

Všechny potřebné filamenty pro 3D tisk seženete ve specializovaném e-shopu eshop.sharplayers.cz.

Publikováno: 11. 06. 2021

Kategorie: Zajímavosti a trendy

Autor: administrator