Jak vzniklo slovo „káva“ a jak si lahodný mok připravit v teple domova pomocí kávovaru?

Je všeobecně známo, že káva patří mezi oblíbené nápoje, ale víte, jak vzniklo slovo „káva“? A jak si připravit voňavý šálek doma? Stačí vám k tomu pravidelně servisovaný kávovar!

Původ slova „káva“

Káva patří mezi nejoblíbenější kávové speciality a její každoroční produkce neustále stoupá. Víte, jak vzniklo slovo káva? Historie samotného jména je stejně zajímavá jako její dávná historie!

Podle staré legendy slovo káva pochází z arabské poezie ze slova qahwa. Toto slovo však nemá v překladu s kávou nic společného, vyjadřuje totiž slovo víno. Proč? Islám má prohibici alkoholu, a tak bylo toto slovo převzato právě pro kávu. Podle další legendy slovo pochází z Etiopie z regionu Kaffa. A pokud se podíváme ještě hlouběji do dějin, v prastarém jazyce Egypťanů toto slovo znamená „půda bohů“ nebo „rostlina“.

Je těžké určit historii vzniku slova káva. Než se však dostala do Evropy, získala svůj název v dnešním Turecku – kahve. Od tohoto pojmu jsou názvy odvozeny i v dalších zemích. Pokud přijdete do kavárny a poručíte si: caffe, cafe, kaffee, Coffee, coffea, kahve, káva, kava, baristé budou vědět, o co je žádáte.

Jak si připravit kávu v teple domova?

Abyste si vychutnali svůj oblíbený šálek kávy, nemusíte chodit několikrát denně do kavárny. Stačí si pořídit kvalitní kávovar a zajistit mu pravidelné servisy.

Proč je důležité pro přípravu kávy kávovar pravidelně servisovat? Pokud kávovar používáte několikrát denně, pravidelné domácí čištění a odvápnění přístroje nestačí. U pozáručních modelů doporučujeme provádět každé 1 - 2 roky odborné servisy kávovarů.

Co obnáší odborné servisy kávovarů?

Zavolejte k nám do servisu do Zbůchu u Plzně pro opravu a údržbu vašeho kávovaru. V Plzni a okolí si kávovar zdarma vyzvedneme. Z ostatních měst nám jej stačí poslat kurýrem. Nejdříve přístroj napojíme na diagnostiku a v případě závad vám zavoláme cenovou kalkulaci. Záleží na vás, zda si kávovar necháte opravit, nebo vám jej vrátíme v původním stavu zpět. Pravidelné servisy zahrnují chemické čištění, dezinfekci a odvápnění přístroje, výměnu těsnění, seřízení mlýnku a dávkovače kávy. Na závěr provedeme těsnící zkoušku. Opravy kávovarů Philips a servis kávovarů DeLonghi provádíme do 3 pracovních dnů.

Publikováno: 25. 11. 2023 / Aktualizováno: 27. 11. 2023

Kategorie: Zajímavosti a trendy

Autor: Lenka Novotná.