Nezařazené

Freelancing neboli práce na volné noze: Má své výhody i úskalí

Všimli jste si, že ve vašem okolí přibylo lidí, kteří nechodí do práce? Respektive nedochází do kanceláře, protože pracují z domova, kavárny, a někdy dokonce z pláže. Říkají si freelanceři či volnonožci a zakládají si na možnosti svobodného rozhodnutí o tom, kdy, kde a pro koho pracovat. Díky tomu, že se nemusí zdržovat na jednom určitém místě, mohou cestovat po světě. Řada z nich proto dočasně sídlí v Asii, kde lze výrazně snížit náklady za ubytování a jídlo. Ovšem pozor, nic není perfektní a i freelancing má jistá úskalí.

Pro člověka s dobrodružnou povahou a bez závazků je tzv. digitální nomádství dobrou životní zkušeností. Obecně je však práce na volné noze spojena také s určitými riziky. Konkrétně jde o nejistotu pravidelného příjmu a péče ze strany zaměstnavatele (např. při dlouhodobé nemoci nebo odchodu na mateřskou dovolenou).

Freelanceři jsou vlastními pány, mohou si organizovat čas a vybírat si zakázky. Zároveň však musí shánět klienty, kontrolovat, zda byly všechny faktury řádně proplaceny (a často se s úhradou usilovně připomínat) a čelit mnohým nepříjemnostem, které by za ně jinak musel řešit zaměstnavatel. A zatímco jedné skupině zmíněné skutečnosti nevadí a bere jen jako malou daň za svobodu, druhá skupina práci na volné noze vymění za zaměstnanecký poměr.

Doma pracuje efektivně jen málokdo

Další negativum freelancingu souvisí s prací doma. Jen málokdo dokáže v domácím prostředí pracovat tak efektivně jako v kanceláře. Proto vznikají coworkingová centra, kde volnonožci pracují společně, a přitom každý sám za sebe. Výhodou coworkingových center je navázání pracovních a sociálních kontaktů, vzájemná inspirace a předávání zkušeností. Ovšem není to pravidlem – někteří lidé se na možnost homeoffice zaměřují i při hledání práce na hlavní zaměstnanecký poměr, protože rádi tráví více času s rodinou a nechtějí celé dny trčet v kanceláři.

A jaký názor máte vy? Pracujete v korporátním prostředí, menší firmě, nebo se hrdě hlásíte k freelancerům?

Zálohové faktury jednoduše

Tip na praktický návod, jak na účtování zálohové faktury i s výpočtem DPH.

Telefon pro práci i zábavu

Nový Apple iPhone 13 Pro Max poskytuje ohromující výkon pro práci i zábavu.

Jak na mzdy efektivně a levně?

Chcete ušetřit na agendě související se mzdami a personalistikou? Využijte spolehlivý program na mzdy Vema HR.

Tip na CRM

Profesionální CRM řešení eWay-CRM vám usnadní řízení projektů i komunikaci se zákazníky. Stahujte zdarma pro Windows, Android i iOS.