Detektory kouře a CO - investice do bezpečí, která se vždy vyplatí
Detektory kouře a CO jsou d roku 2008 nezbytnou součástí bezpečnostního vybavení všech novostaveb a rekonstruovaných domů. Jedná se o poměrně jednoduchá a levná zařízení, která při správné funkci zachraňují životy. Zanedbání této povinnosti či nedbalost při výměně baterií může mít katastrofální, a dokonce smrtelné následky.
Jak detektory fungují?
Detektory kouře detekují přítomnost kouře a spustí poplach, aby se lidé v případě požáru probudili a včas opustili dům. Umístěny by měly být tak, aby je nic nezakrývalo (např. závěs) a nikoliv v rozích . Zařízení je vhodné pravidelně testovat, aby se zajistilo správné fungování. Jednou ročně je pak vhodné vyměnit baterie a každých 8 až 10 let celou jednotku.
Detektory oxidu uhelnatého (CO) by měly být umístěny v blízkosti míst, kde se spí, a měly by detekovat přítomnost tohoto bezbarvého plynu bez zápachu, který může způsobit řadu zdravotních problémů, a dokonce i smrt. Oxid uhelnatý vzniká v domácnostech z pecí, ohřívačů vody, krbů a spotřebičů, které spalují paliva, jako je plyn, olej, petrolej, uhlí a dřevo. Detektory CO testujte každý měsíc a nejméně každých 6 měsíců vyměňte nebo vyměňte baterie.
Kontrolu nebo testování detektorů je třeba provádět častěji, pokud žijete v oblasti s extrémním počasím, často používáte krb nebo alternativní zdroje vytápění. Můžete si také pořídit detektory s digitálním odečtem pro určení hladiny C02 v domě a s alarmem.
To, co se nyní může zdát jako drobný výdaj, může mít v případě nouze obrovský význam. Detektory kouře i CO pomohou v případě katastrofy ochránit před vdechnutím kouře a otravou oxidem uhelnatým. Ve skutečnosti jsou jednou z nejdůležitějších investic do bezpečnosti života ve vaší domácnosti.
Publikováno: 25. 05. 2023