Automatizace v průmyslu ohrozí spoustu pracovních míst. Je však nevyhnutelná

Pokrok nelze zastavit a dalším logickým krokem po mechanizaci je automatizace. Fenomén zvaný Průmysl 4.0 (nebo též Práce 4.0 či čtvrtá průmyslová revoluce) se řeší i ve vládních kruzích a postupně zasahuje větší výrobní podniky i v České republice. Zdánlivým negativem je ohrožení většího množství pracovních míst, ale na druhou stranu vzniknou pozice zcela nové.

Nezaměstnanost nehrozí, dojde k transformaci pozic

Průmysl 4.0 hýbe světem průmyslu již několik let. Zjednodušeně jde o proces automatizace a digitalizace, jehož cílem je zefektivnění průmyslové výroby. Jedním z dopadů je snížení potřeby lidského faktoru. Podle odborníků je ohroženo kolem 40 % pracovních míst. Zároveň dojde k vytvoření nových, které v současné době nelze přesně pojmenovat. Automatizace se pravděpodobně nejzásadněji projeví u linkové výroby, která spočívá v opakování postupů. Jmenovitě jde například o výrobu automobilů – automobilky využívají řídící systémy a snaží se o automatizaci většiny procesů. V blízké budoucnosti bude automatizace možná také u individuálních výrobků, jejichž parametry se musí specifikovat. V tomto směru bude velkým přínosem technologie 3D tisku. To, co dnes umožňují 3D tiskárny, jsme ještě relativně nedávno vnímali jako výjev z sci-fi. A právě s 3D tiskem souvisí jedna z nových profesí – analogický operátor.

Kdo pomůže s automatizací vám?

Ačkoliv automatizaci na nejvyšší úrovni řeší spíše větší výrobní firmy, i ty menší se snaží o zefektivnění výroby, byť třeba jen zčásti. Své o tom vědí odborníci ze společnosti Aplaus, kteří se zabývají projektováním řídících systémů, automatizací a souvisejícími službami. Jejich zkušenosti sahají do roku 1994 a jsou vždy připraveni pomoct menším i větší klientům. Pokud vás problematika automatizace v průmyslu zajímá, přečtěte si o ní více na www.aplaus.cz.

Publikováno: 12. 08. 2017

Kategorie: Práce

Autor: administrator

Tagy: automatizace v průmyslu | řídící systémy