Aktovka nebo batoh? Poradíme vám, jak zvolit správnou tašku do školy

Aktovka nebo batoh? Poradíme vám, jak zvolit správnou tašku do školy

Máte doma budoucího školáka a přemýšlíte, zda vybrat aktovku nebo batoh a podle jakých kritérií se rozhodnout? Volbu školní aktovky či batohu byste rozhodně neměli podcenit, vaše dítě ji totiž bude nosit 5 dní v týdnu několik let a pokud zvolíte nevhodně, může se váš výběr projevit i na zdraví dítěte.

Aktovka nebo batoh – výhody a nevýhody

Klasické aktovky mají pevné dno a stabilnější konstrukci, díky které se nepřevažují. Disponují jednou komorou, do které si dítě naskládá veškeré učebnice, sešity i svačinu. Jsou tak přehlednější i snadnější na otvírání, protože mají jenom jednu klopu. Nevýhodou aktovky do školy je její váha, která je kvůli vyztužení vyšší než u batohů. Dítě ji navíc bude používat maximálně dva roky, protože mu později začnou přibývat další předměty a s nimi i učebnice a pomůcky. Batohy byly považovány za vhodné až pro starší děti, protože nedosahovaly takových kvalit jako aktovky. Současné školní batohy pro prvňáčky však už splňují náročné normy kladoucí důraz na správný vývoj dítěte. Záda jsou vyztužena a opatřena polstrováním pro pohodlné a správné nošení. Disponují také více kapsami na zip, pomocí kterých si školák může věci přehledně uspořádat. Jejich drobnou nevýhodou oproti aktovkám je vyztužení, které se nachází pouze na zádech. Zbytek batohu nemá tak pevnou výztuhu a hůře drží stabilitu.

Důležité parametry

Zda pro prvňáčka zvolit školní batoh nebo aktovku záleží na individuálním rozhodnutí. U obou typů školních tašek je však důležité, aby měly pevná ergonomicky tvarovaná záda s dostatečným polstrováním a širokými nastavitelnými popruhy. Pokud je taška správně anatomicky tvarovaná, umožní dítěti správné držení těla. Spolu se správným výběrem školní tašky je důležité i její správné nošení. Je nezbytné nastavit popruhy na správnou délku tak, aby se horní rohy tašky nacházely zhruba v úrovni ramen. Takto bude váha rovnoměrně rozložená na celou plochu zad a nebude je zbytečně namáhat. Výběr školní tašky je zcela na vás a povahových vlastnostech vašich dětí. Snažte se jim splnit jejich přání, ale zároveň dbejte i na jejich celkovou kvalitu a bezpečnost.

Publikováno: 25. 05. 2021

Kategorie: Vzdělání

Autor: administrator