Kam mizí naše peníze?
Obsah článku:
Vyplňování daňového přiznání, které se mimochodem nezadržitelně blíží, je jednou z největších nočních můr běžného člověka. Stejně tak si nikdo nelibuje v placení daní. Všichni chápeme, jak je část našich peněz důležitá, aby stát fungoval. Jsme však optimističtí jen do té doby, než zjistíme, jakými neuvěřitelnými způsoby mizí finance, které jsme svěřili státu. Těch černých děr, do kterých úředníci hází se stále stejným úsměvem miliony korun, bychom našli desítky. Podívejme se dnes na jednu z největších, kde už těch peněz z daní zmizelo opravdu hodně. Jmenuje se Národní elektronický nástroj.
Kam se poděla Sedmá rota a 600 milionů
Natočit třetí díl francouzské komedie by možná nebylo od věci, jelikož o tomto problému skoro nikdo nikdy neslyšel. O co jde? Národní elektronický nástroj, zkráceně NEN, je nástroj Ministerstva pro místní rozvoj, tedy MMR, který má za úkol administrovat a zadávat veřejné zakázky. To se dejme tomu děje, jenomže celý systém je velmi neefektivní, pomalý a stojí obrovské peníze. Celkově nás stál již přes 600 milionů korun, tedy naprosto nepředstavitelnou sumu. Další obtíží je, že i přes kritiku médií a pokutu od ÚOHS ministerstvo dál rozhazuje mnoho peněz. To však nejsou zdaleka všechny problémy NEN.Mají co tajit?
Kromě skoro nefunkčního systému navíc MMR některé veřejné zakázky manipuluje a přiděluje je bez soutěže. Co tohle v praxi znamená? Že vy jako podnikatel máte zájem o zakázku, jste připraveni nabídnout dobré podmínky, ale celý projekt dostane bez jakýchkoliv závazků někdo jiný kvůli korupci. Závažnost NEN již dospěla tak daleko, že se jím zabývala i známá evropská komise OLAF. Přestože výsledek analýzy už půl roku leží na ministerstvu, to se ho zdráhá zveřejnit a neustále jen kličkuje. Co asi může ve zprávě stát? Více se dozvíte zde.Publikováno: 30. 01. 2018 / Aktualizováno: 15. 06. 2023
Kategorie: Finance