Italské víno Primitivo: Jakou má historii a proč je tak oblíbené?

Primitivo, to je odrůda vína, která oslnila miliony po celém světě svým intenzivním ovocným projevem a výborným poměrem ceny a kvality. Toto víno má hluboké kořeněné kořeny, které sahají až do Apulie, italského regionu, kde se narodilo. Přečtěte si více o historii, původu a oblíbenosti italského Primitiva.

Historie Primitiva v Apulii

Historickým střediskem pěstování odrůdy Primitivo je malé městečko Gioia del Colle v Apulii, kde se odrůda poprvé objevila na konci 18. století. Don Francesco Filippo Indellicati zde vysadil první vinici věnovanou výhradně Primitivu, a od tohoto místa se začala odrůda šířit po celém regionu. Gioia del Colle má dnes Primitivo tak rádo, že mu věnovalo dokonce i svůj vlastní pomník.

Původ Primitiva byl dlouho obestřen tajemstvím, ale v roce 1967 toto tajemství konečně odhalil profesor Austin Davis z kalifornské univerzity UC Davis. Byl to on, kdo potvrdil, že Primitivo je geneticky totožné s odrůdou Zinfandel. Až v roce 2001 se definitivně zjistilo, že obě odrůdy mají původ na Balkáně, konkrétně v odrůdě Crljenak Kaštelanski, která byla v Chorvatsku známá již v 15. století.

Tři důvody, proč je Primitivo tak oblíbené

1. Intenzivní ovocná chuť

Víno vyrobené z hroznů odrůdy Primitivo je známé svou výraznou a intenzivní ovocnou chutí. Vůně a chuť těchto vín jsou plné tónů džemu, borůvek, malin, třešní, ale také černého pepře a lékořice. Dochutě jsou kořenitě aromatické s nádechem tabáku a sladkosti. Primitivo skvěle reprezentuje italskou vášeň pro bohatost chutí a vůní.

2. Hodně muziky za málo peněz

Stejně jako víno ze Sardinie, tak i Primitivo představuje ideální volbu pro ty, kteří hledají plnější a robustní červené víno za rozumnou cenu. Drtivá většina vín Primitivo spadá do nižší nebo střední cenové kategorie a v cenovém rozmezí 200 až 300 Kč lze najít mnoho skvělých vín této odrůdy. I přes svou přístupnou cenu neztrácí Primitivo nic na kvalitě, což ho činí oblíbeným vínem mezi milovníky červeného vína.

3. Grilovací hit

Primitivo je ideálním společníkem pro grilované pokrmy. Jeho výrazný a robustní chuťový projev se hodí k hovězímu steaku, kotletám, vepřové krkovici, ale také k tučným sýrům z kravského mléka. Toto víno vynikne i v kombinaci se smaženou nebo grilovanou zeleninou. Primitivo Salento se prostě stalo párty vínem číslo jedna, ideální volbou pro setkání s přáteli a známými. Je to červený univerzál, kterým uděláte radost všem, i když nejste jisti jejich vinnými preferencemi.

Víno Primitivo je tedy nejen historicky zajímavé díky svému původu a vývoji, ale také skvělým příkladem toho, že kvalitní víno nemusí nutně stát majlant. Pokud hledáte plnou chuť, výrazné tóny ovoce a skvělý společník pro grilovací večery, Primitivo je pro vás tou pravou volbou. Podpořte italskou vinici a vyzkoušejte toto víno, které je zároveň oblíbené po celém světě. Buďte vínem překvapeni a zamilujte se do Primitiva stejně jako mnozí před vámi. Salute!

Publikováno: 23. 10. 2023 / Aktualizováno: 25. 10. 2023

Kategorie: Zajímavosti a trendy

Autor: Adéla Dušková.