Finance

Ekonomika bez bankovek není logický krok, tvrdí Slaný z DRFG

Na loňské konferenci FINfest měla svého vystupujícího i Rusňákova investiční skupina DRFG. Byl jím hlavní ekonom skupiny jménem Martin Slaný a hovořil mimo jiné o hospodářských krizích. Konkrétně o tehdejší ekonomické situaci, která sdílela řadu rysů s tou v roce 2008, kdy vypukla jedna z největších ekonomických krizí v historii. Zabrousil ale i do tématu, které budí rozporuplné reakce a tím je bezhotovostní ekonomika.

Více příkazů shora

Koncept takzvané cashless ekonomiky se těší velké přízni Mezinárodního měnového fondu. Martin Slaný z investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka však upozorňuje na úskalí, na která by společnost v případě adaptace na ekonomiku bez bankovek a mincí mohla narazit. Hlavní ekonom DRFG zastává názor, že definitivní konec používání hotovosti by výrazně omezil ekonomické i politické svobody. Nejedná se o logické vyústění procesu technologické evoluce, který s koncem využívání hotovosti souvisí. Naopak by tím společnost udělala krok zpět. V případě přiklonění se ke cashless ekonomice by totiž systém přestal fungovat na bázi přirozeného proudění peněz a byl by ovládán primárně příkazy z nejvyšších státních institucí.

Nebezpečím jsou záporné úrokové sazby

Hlavním rizikem pro tento ekonomický systém jsou podle Slaného hlavně úrokové sazby, jejichž hodnoty by mířily do mínusu. Záporná úroková sazba, která je v podstatě daní bank od klientů, by způsobila změny pozic dlužníků a věřitelů. Pravomocí nastavení těchto sazeb sice nyní disponují centrální banky, ale hotovost je právě tím nárazníkem, kvůli kterému nemohou jejich hranici hnát do záporných čísel. Bez hotovosti by došlo nejen k vyšší regulaci peněz v oběhu, ale také k přesnějším přehledům o tom, kolik statků občané spotřebují. Hlavní ekonom investiční skupiny DRFG, jejímž hlavním akcionářem a předsedou představenstva je David Rusňák, tak naznačuje, že peníze nejsou pouze tradičním transakčním prostředkem. Představují hlavně samostatnost a svobodu rozhodnutí, které by měl mít každý občan.

Autor: Michal Pecka

Zálohové faktury jednoduše

Tip na praktický návod, jak na účtování zálohové faktury i s výpočtem DPH.

Telefon pro práci i zábavu

Nový Apple iPhone 13 Pro Max poskytuje ohromující výkon pro práci i zábavu.

Jak na mzdy efektivně a levně?

Chcete ušetřit na agendě související se mzdami a personalistikou? Využijte spolehlivý program na mzdy Vema HR.

Tip na CRM

Profesionální CRM řešení eWay-CRM vám usnadní řízení projektů i komunikaci se zákazníky. Stahujte zdarma pro Windows, Android i iOS.