Jak vybrat pracovní obuv aneb Na pracovních botách ZÁLEŽÍ

Jak vybrat pracovní obuv aneb Na pracovních botách ZÁLEŽÍ

Obuv je základním prvkem každého outiftu, což platí nejen v běžném, ale také pracovním životě. Ale jak vybrat tu správnou pracovní obuv, ve které se budete po celou dobu cítit dobře? V případě mnoha profesí navíc nejde pouze o komfort, ale také o bezpečí, tedy o ochranu zdraví. Obě kritéria jsou mnohem důležitější než vzhled, i když ani ten jistě není zcela od věci.

Pracovní boty musí padnout jako ulité

Naprosto zásadním aspektem, který hraje klíčovou roli také při výběru klasické obuvi, je velikost. Také v rámci pracovního procesu potřebujeme obuv, která na nohách perfektně sedí, tzn. netlačí ani neskáče. Správná velikost má zásadní vliv na pohodlí i bezpečnost. Vyhněte se proto malým i velkým botám a zároveň si pohlídejte, zda daný model odpovídá postavení vaší nohy.

Zvolte správnou kategorii

Dle platných norem se sortiment obuvi dělí na pracovní, ochrannou a bezpečnostní obuv. V čem se jednotlivé kategorie liší? Pracovní obuv nemá ochrannou špičku, která nositele chrání před nárazem a stlačením. Dle zvoleného stupně pak může splňovat základní požadavky normy EN ISO 20347 (označení OB) či disponovat dalšími vlastnostmi (např. uzavřenou oblastí paty, odolností proti propíchnutí, dezénovovou podešví atd.). Ochranná obuv již dle normy EN ISO 20346 ochrannou špičku má a poskytuje nositeli ochranu před nárazem energií o maximální velikosti 100 J a stlačením 10 kN. Také tato kategorie nabízí pět stupňů obuvi s odlišnými vlastnostmi. Ještě o něco vyšší nároky na bezpečnost – dle normy EN ISO 20345 - pak splňuje bezpečnostní obuv; nositeli poskytuje ochranu před nárazem energií o maximální velikosti 200 J a stlačením silou 15 kN. Pokud si nevíte rady s výběrem vhodné pracovní obuvi, poohlédněte se po ní u specializovaného prodejce na www.pracovniodevyhb.cz. Havlíčkobrodská firma Pracovní oděvy a obuv Jana nabízí široké spektrum pracovní obuvi pro všechny druhy profesí - třeba i svářečské boty či jinou specifickou obuv. V nabídce najdete také pracovní oblečení, reklamní textil, zdravotní obuv, gastro obuv a oděvy pro volný čas.

Publikováno: 14. 12. 2020 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Práce

Autor: administrator