Finance

Úvěry jsou bezpečnější, predátoři jsou mimo zákon

Vypadá to, že dlužníkům konečně svítá na lepší časy. Od března tohoto roku mohou legálně poskytovat úvěry pouze licencované subjekty. Česká národní banka obdržela pouze sto osm žádostí o licenci, což je mnohonásobně méně než počet firem, které před legislativními změnami půjčky nabízelo.

Pokud jste se v minulosti půjček obávali, potěší vás, že díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru úvěrový byznys zprůhlednil. Česká národní banka dala firmám možnost zažádat o licenci do konce února, ale využila ji jen hrstka subjektů. Nelicencovaným poskytovatelům nyní hrozí nemalá pokuta ve výši až 20 milionů korun.

Veškerá opatření mají vést k ochraně spotřebitele. ČTK uvedla, že o licenci zažádalo 108 subjektů, mezi kterými nechyběla zvučná jména i menší společnosti. Česká národní banka bude v rámci následujících 15 měsíců žádosti o licence posuzovat.

Poskytovatelé si nyní musí zájemce o půjčku důkladněji prověřovat. Výjimkou je půjčka bez doložení příjmu ve výši několika set až tisíc korun.

Nový úvěrový zákon úvěrové společnosti nešetří. K novinkám patří také zavedení povinného základního kapitálů ve výši 20 milionů korun. Dané opatření výrazně omezí vznik nových firem, tzv. úvěrových predátorů, které charakterizuje nesolidní až nezákonné jednání. Tyto společnosti půjčují i klientům s nízkou bonitou a často vyžadují zástavu nemovitého majetku i v případě menších částek.

O regulaci českého úvěrového trhu se hovořilo již dlouho. Doposud nebylo jasné, kolik firem na něm aktivně působí, protože k poskytování půjček stačil živnostenský list. Hovořilo se o stovkách subjektů a desítkách tisíc zprostředkovatelů.

Navzdory novému zákonu stále platí, že půjčka je dobrý sluha, ale špatný pán. A než svůj rozpočet zatížit splátkou úvěru, bez kterého byste se obešli, raději se snažte ušetřit z vlastních zdrojů. Výjimkou jsou úvěry na nezbytné záležitosti – například nebankovní půjčka pro podnikatele, která přijde vhod vždy, když zákazník mešká s proplacením faktury.

Elegantní řešení EET a účetnictví

Tip na spolehlivý pokladní systém napojený na EET a s možností propojení s vašim účetním systémem.

Jak jednoduše a rychle založit firmu?

Office House Partner pro vás rychle a spolehlivě vyřídí založení společnosti včetně všech legislativních náležitostí.

Jak na mzdy efektivně a levně?

Chcete ušetřit na agendě související se mzdami a personalistikou? Využijte spolehlivý personální informační systém Vema HR.

Moderní podnikový systém

Usnadněte si komunikaci s vašimi zákazníky a pořiďte si moderní crm systém Altus Vario!

Tip na CRM

Profesionální CRM systém eWay-CRM vám usnadní komunikaci se zákazníky. Stahujte zdarma pro Windows, Android i iOS.