Jak postupovat při dopravní nehodě?

Létání se bojíme, ale za volant sedáme s ledovým klidem i přesto, že je míra nehodovosti doslova alarmující. V roce 2013 sice na silnicích zahynulo zhruba o sto lidí méně, než v roce předešlém, ale přesto se celkový počet nehod počítá v desetitisících. A protože se účastníkem nehody může stát opravdu každý, bez ohledu na řidičský um, dodržování předpisů a předvídavost, zopakujeme si, jak se chovat při dopravní nehodě.

Co dělat v případě dopravní nehody?

Snažte se nepanikařit, zastavte vozidlo a místo dopravní nehody zabezpečte (zapněte výstražná světla, na cestu postavte trojúhelník a oblečte si vestu). Snažte se co nejrychleji zorientovat a v případě, že došlo ke zranění některého z účastníků nehody, okamžitě vytočte číslo záchranné služby (155 nebo 112) a do jejího příjezdu poskytněte zraněným pomoc. Došlo-li pouze k materiálním škodám a vyžadují-li to okolnosti, zavolejte na místo policii (158 nebo opět 112) a s ostatními účastníky nehody si vyměňte identifikační údaje a sepište záznam o nehodě.

Co s nepojízdným automobilem? Pozor na lovce nehod!

Pokud je vaše vozidlo nepojízdné, pomůže vám odtahová služba, která se postará o vše – odtahem vozidla počínaje, až po jeho servis a zapůjčení náhradního vozidla. Dejte si však dobrý pozor na takzvané lovce nehod (asistenční služby, které se na místě nehody objeví, aniž by je někdo volal), kteří vám nabídnou „supervýhodné“ služby, za které nebudete platit ani korunu. Realita je úplně jiná a ve finále budete muset doplácet vysoké částky, které pojišťovna neproplatí, nicméně byly obsaženy ve smlouvě. Poskytnete-li lovcům nehod plnou moc, sami určí, kde a na jak dlouho se se vaše nabourané vozidlo bude servisovat, délku zápůjčky náhradního vozidla apod. Asistenční služby přijímejte výhradně od smluvních partnerů pojišťoven. Patří mezi ně např. pražská autopůjčovna Travelcar, která nabízí široké spektrum vozidel všech kategorií.

Publikováno: 23. 04. 2018 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Finance

Autor: administrator