Podnikání

Dokumenty, které nepotřebujete, mohou být zneužity. Řešením je skartace

Postupem času se dokumenty kupí. Přibývá šanonů a skříněk, do kterých je zakládáte. A protože žádná kancelář není nafukovací, jednoho dne se rozhodnete pro velký úklid a vyřadíte všechna lejstra, která již v budoucnu nebudete potřebovat. Ale dříve než je vyhodíte do nejbližšího kontejneru, si zodpovězte vcelku prostou otázku – nemohly by se údaje v dokumentech obsažené hodit někomu dalšímu? Tímto vás nenabádáme k přeprodeji dat, jako spíše k maximální obezřetnosti.

Riziko zneužití je vysoké

Fakt, že se dokumenty nehodí vám, vůbec nic neznamená. Možná je využije někdo jiný. Přesněji zneužije a způsobí vaší osobě a dalším lidem nepříjemné potíže. A pozor – velké riziko zneužití hrozí také v případě neodpovědného nakládání s daty v elektronické podobě. Jediným bezpečným způsobem likvidace je skartace.

Dokumenty – například smlouvy, seznamy klientských informací apod. – mohou obsahovat údaje o vaší společnosti, ale také o zákaznících. Pro vás jsou bezcenné, pro někoho jiného mají cenu zlata. Proto byste je měli nechat skartovat a zjistit, aby je nikdo nemohl zneužít. Ale na koho se obrátit, když hovoříme o větším množství tiskovin, případně o elektronických datových nosičích? Běžná kancelářská skartovačka vám stačit nebude – musíte se obrátit na odborníky.

Na koho se obrátit, když si se skartací neporadíte sami?

Skartace dokumentů je proces, v rámci kterého dojde ke znehodnocení všech informací. Skartovat lze také digitální nosiče, jako jsou diskety, CD, DVD, ZIP mechaniky a pevné disky. Profesionálové si poradí také s platebními kartami, pasy a občanskými průkazy.

Cenově dostupnou, bezpečnou a ekologickou skartaci nabízí společnost Ekoskart, která disponuje velkokapacitní skartovačkou. Po likvidaci zbudou z dokumentů jen malé částečky o velikosti 6×40-53 mm. NBÚ likvidaci na této úrovni klasifikuje jako stupeň „důvěrného utajení“. Vice informací najdete na www.ekoskart.eu.

Efektivní řízení podnikání

Tip na spolehlivý ERP software Money S4 pro efektivní řízení podnikání.

Jak na mzdy efektivně a levně?

Chcete ušetřit na agendě související se mzdami a personalistikou? Využijte spolehlivý mzdový systém Vema HR.

Tip na CRM

Profesionální CRM systém eWay-CRM vám usnadní komunikaci se zákazníky. Stahujte zdarma pro Windows, Android i iOS.

Finanční gramotnost

Pravidelným čtením magazínu o financích doplníte mezery ve své finanční gramotnosti!

Zajímá tě IT?

Pak si nenech ujít články v IT magazínu. Dozvíš se vždy něco navíc!

„O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak.“ Jan Werich